Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                2002 Kids Spring Series South
                    West Middle School
                        May 1, 2002


4 heats were held of varying distances of 400M, 800M, and 1 mile.
Results are listed in alphabetical order for each heat.  The grade
grouping for each heat is just a guide.  The children are free to
run whatever distance is best suited for them.

If you have questions about the results, please send an e-mail to
Dave Sorenson at dsorenso@gte.net.

If you have other questions about the event, please send an e-mail to
John O'Neill at joneill@pcisys.net.

------------------------------------------------------------------------------

                    Heat #1 -- Kindergarten -- 400M

6 finishers

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School            Bib#
Vava Buffa             0:01:58.9   F          6          Steele             6
Hailey Long            0:01:53.3   F          5          Steele           292
Sarah Mandabach        0:02:49.1   F          5          Steele           129
Amaya Miller           0:02:10.5   F          5          Steele           137
Ellen Smith            0:01:32.6   F          6          Steele           169
DJ Stanec              0:01:37.7   M          6          Steele           185

-----------------------------------------------------------------------------

                    Heat #2 -- 1st, 2nd Graders -- 800M

11 finishers

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School            Bib#
Zach Ben- Amots        0:04:09.3   M          7          Steele           305
Jonathan Comiskey      0:04:34.5   M          7          Steele            12
Benjamin Deis          0:05:09.6   M          7          Steele            24
Megan Dohrmann         0:04:45.9   F          7          Steele            36
Erin Gates             0:04:15.2   F          7          Steele           103
Bart Hough             0:04:59.3   M          7                           246
Susan Leonard          0:05:54.3   F                     Steele             1
Colin Long             0:05:45.7   M          7          Steele           279
Maren Plutt            0:04:46.6   F          6          Taylor           225
Draper Sullivan        0:04:52.2   M          6          Steele           204
Kalee Thompson         0:03:42.1   F          8          Steele           219


------------------------------------------------------------------------------

                     Heat #3 -- 3rd - 6th Graders -- 800M

16 finishers

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School            Bib#
Derek Berthrong        0:04:19.7   M          9          Steele             3
Ian Bjork              0:04:38.8   M          9          Steele           275
Mark Clagett           0:05:39.5   M                     Steele            10
Grace Comiskey         0:05:24.1   F          9          Steele            11
Ernesto Cruz           0:03:58.5   M          9          Steele           269
Brandi East            0:05:28.3   F          6          Steele            49
Michael Fitch          0:05:03.9   M          11         Steele            73
Olivia Galletta        0:04:56.4   F          9          Steele           302
Christopher Green      0:04:07.0   M          10         Steele           278
Marlena Grovenstein    0:03:36.4   F          11         Steele           108
Frances Heiss          0:04:21.2   F          8          Steele           109
Elissa Hough           0:04:59.5   F          11                          266
Joe Nicholson          0:04:17.9   M          9          Pinon Valley     309
Emily Smith            0:04:09.7   F          9          Steele           172
Margaret Stauffer      0:03:39.0   F                     Steele           202
Taylor Tolibas         0:03:58.0   F          9          Steele           224


------------------------------------------------------------------------------

                       Heat #4 -- 3rd - 6th Graders -- 1 Mile

4 finishers

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School            Bib#
Ben Dohrmann           0:09:21.3   M          9          Steele            30
Meredith Heiss         0:09:59.0   F          11         Steele           110
Nathan Miller          0:08:26.7   M          9          Steele           147
Miles Roth             0:08:34.1   M          9          Steele           155

----------------------

Total Finishers: 37