Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                  2002 Winter Series - LONG
                        Award Winners

The awards breakout is as follows:

Overall: 1 deep.  The overall winner is not eligible for 
         Clydesdale/Athena nor age group awards.
Clydesdale/Athena: 3 deep.  Clydesdale/Athena winners are
         not eligible for age group awards.
Age Groups: 3 deep


--------------------------------------------------------------------

                   Overall Award - Female

Place   Name                    Age   Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
   1    Bev Zimmermann           38   0:49:35   1:07:47   1:33:19   3:30:41                 


                   Overall Award - Male

Place   Name                    Age   Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
   1    Brian Kates              30   0:45:03   0:59:34   1:23:21   3:07:58                 

--------------------------------------------------------------------

                   Athena Awards

Place   Name                    Age   Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
None

                   Clydesdale Awards

Place   Name                    Age   Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
   1    Matt Sherman             29   0:51:33   1:13:44   1:38:10   3:43:27   Clydesdale   
   2    Dan Arnold               37   1:01:34   1:27:35   1:53:13   4:22:22   Clydesdale    
   3    John Crawford            47   1:13:21   1:33:43   2:04:27   4:51:31   Clydesdale   

-----------------------------------------------------------------

                        Age Group Awards -- Female

                              Female:  15 - 19 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Isabelle Swift           18   0:59:52   1:17:57   1:56:11   4:14:00                 

                              Female:  25 - 29 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Melissa Meyer            26   0:57:55   1:17:57   1:43:43   3:59:35                 

                              Female:  30 - 34 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Katherine Frank          30   0:55:37   1:10:57   1:39:51   3:46:25                 
  2  Melissa Waters           30   1:02:22   1:25:26   1:56:04   4:23:52                 
  3  Stephanie Howard         31   1:08:24   1:29:03   2:03:05   4:40:32                 

                              Female:  35 - 39 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Michelle Blessing        38   0:55:08   1:10:24   1:33:48   3:39:20                 
  2  Amy Regnier              39   0:53:50   1:10:06   1:39:10   3:43:06                 
  3  Diane Brown              38   1:08:38   1:29:38   2:05:37   4:43:53                    

                              Female:  40 - 44 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Susan Schenk             43   0:55:44   1:13:51   1:52:21   4:01:56                 
  2  Teresa Taylor            41   0:57:59   1:20:23   1:47:46   4:06:08                 
  3  Diane Lopez              43   1:10:55   1:30:02   2:06:31   4:47:28                 

                              Female:  45 - 49 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Marijane Martinez        49   1:09:25   1:24:22   1:56:40   4:30:27                 
  2  Marisa McMillen          47   1:06:13   1:27:13   2:03:24   4:36:50                 
  3  Jane Gebhart             48   1:08:42   1:29:47   2:08:54   4:47:23                 

                              Female:  50 - 54 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Diane Ridgway            53   0:58:32   1:16:07   1:44:36   3:59:15                 
  2  Carol Kinzy              54   1:05:16   1:24:19   1:55:43   4:25:18                 
 
--------------------------------------------------------------------

                   Age Group Awards -- Male

                              Male:  15 - 19 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Adam Danielson           18   0:46:07   1:01:58   1:32:42   3:20:47   Pine Creek    
  2  Larry Witte              18   0:47:26   1:12:09   1:32:52   3:32:27   Pine Creek    
  3  Matt Moscoso             19   0:57:10   1:19:56   1:48:10   4:05:16                 

                              Male:  30 - 34 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Jonathan Fitton          32   0:54:12   1:11:25   1:34:40   3:40:17                 
  2  Todd Burgess             32   0:52:34   1:10:59   1:39:20   3:42:53                 
  3  Kevin Wilder             34   0:56:21   1:11:20   1:40:51   3:48:32                 

                              Male:  35 - 39 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Neal Taylor              39   0:47:46   1:06:44   1:30:01   3:24:31                 
  2  Marc Kipp                39   0:51:31   1:10:04   1:34:13   3:35:48                 
  3  Jeff Angus               36   0:55:34   1:16:21   1:51:42   4:03:37                 

                              Male:  40 - 44 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Randy Rodman             40   0:48:15   1:03:51   1:24:31   3:16:37                 
  2  John Goodloe             40   0:50:04   1:04:38   1:28:11   3:22:53                 
  3  Mark Koch                42   0:47:42   1:06:18   1:31:08   3:25:08                   

                              Male:  45 - 49 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  John Victoria            47   0:45:10   0:59:50   1:23:44   3:08:44                 
  2  Rich Hadley              46   0:46:26   1:01:47   1:28:19   3:16:32                 
  3  Kenneth Baldrey          49   0:53:20   1:11:39   1:36:38   3:41:37                 

                              Male:  50 - 54 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Larry Miller             51   0:48:24   1:05:23   1:30:26   3:24:13   Incline Runner
  2  Eck Zimmermann           50   0:50:50   1:07:55   1:30:29   3:29:14                 
  3  Ted Bidwell              52   0:53:27   1:09:23   1:30:49   3:33:39                 

                              Male:  55 - 59 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Clyde Landry             55   0:53:12   1:12:49   1:42:30   3:48:31                 
  2  Mike Foster              59   0:54:06   1:13:28   1:42:40   3:50:14                 
  3  Jamie McMillin           58   1:04:29   1:24:05   2:00:36   4:29:10                 

                              Male:  60 - 64 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Hans Zimmermann          62   1:01:43   1:24:11   1:52:15   4:18:09                 
  2  Chuck Fuermann           64   1:05:54   1:28:17   1:55:22   4:29:33                 

                              Male:  65 - 69 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Phil Foster              67   1:11:15   1:37:24   2:17:15   5:05:54   Senior        

                              Male:  70 - 74 
Plc   Name                    Age  Fox Run   Bl Frst   Bl Frst   TTL TME   Team
  1  Ed Mighell               71   1:19:11   1:34:28   2:25:11   5:18:50   Senior        
 Back to results page