Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


2004 Winter Series Team Results


Team Category: High School Girls   

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Canon City Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Natalia Pond             F    16   Canon City       CO   0:26:59.6   0:29:57.2
   Nicole Vettese           F    17   Canon City       CO   0:29:59.5   0:32:48.4
   Heidi Hartman            F    16   Canon City       CO   0:35:11.2           -
   Jennifer Nible           F    15   Canon City       CO           -   0:39:26.7
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:32:10.3   1:42:12.3
                                           Series Total:    1:32:10.3   3:14:22.6


   2. Team Name: Elizabeth Girls                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Erin O'Malley            F    16   Elizabeth        CO   0:30:11.5   0:32:03.4
   Ema Thake                F    15   Elizabeth        CO   0:31:58.3   0:35:09.2
   Taress Ripple            F    15   Elizabeth        CO   0:32:26.1   0:33:33.3
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:34:35.9   1:40:45.9
                                           Series Total:    1:34:35.9   3:15:21.8


   3. Team Name: Sand Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Melanie Schlaak          F    16   Colo Springs     CO   0:31:48.1   0:39:25.3
   Katie Cox                F    16   Colo Springs     CO   0:32:22.9   0:39:24.5
   Sam Foster               F    15   Colo Springs     CO   0:37:22.2   0:40:12.0
   Heather Thompson         F    16   Colo Springs     CO   0:37:24.3   0:40:07.8
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:41:33.2   1:58:57.6
                                           Series Total:    1:41:33.2   3:40:30.8

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Landsharks Running Club Girls           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Rachel Buehl             F    11   Colo Springs     CO   0:32:22.4           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Coronado Girls                          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Megan Burrell            F    15   Colo Springs     CO   0:29:40.6   0:30:44.8
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Florence Girls                          

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Ashlee Withrow           F    16   wETMORE          CO   0:28:58.2   0:30:28.7
   Kasey James              F    15   Penrose          CO   0:39:27.5   0:43:43.0
   Rebecca Packard          F    16   Florence         CO           -   0:44:40.3
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a   1:58:52.0
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Palmer Girls                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Jenny Hockman            F    16   Colo Springs     CO   0:25:25.7   0:28:12.2
   Autumn PetrosGood        F    16   Colo Springs     CO   0:33:38.3   0:31:14.9
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Pine Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Cathleen Davis           F    18   Colo Springs     CO   0:34:56.0   0:36:55.1
   Amy Brown                F    17   Colo Springs     CO   0:37:04.1   0:42:52.3
   Kellie Callahan          F    15   Colo Springs     CO           -   0:31:56.5
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a   1:51:43.9
                                           Series Total:          n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: High School Boys    

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Liberty Boys                            

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Ryan Phillian            M    16   Colo Springs     CO   0:21:37.0   0:24:00.7
   Sean Kiane               M    17   Colo Springs     CO   0:21:43.3   0:24:27.6
   Greg Pulscher            M    16   Colo Springs     CO   0:23:46.6   0:27:09.2
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:07:06.9   1:15:37.5
                                           Series Total:    1:07:06.9   2:22:44.4


   2. Team Name: Cheyenne Mountain Boys                  

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Jason Nykiel             M    15   Colo Springs     CO   0:21:57.8   0:25:14.2
   Jared Klajnbart          M    16   Colo Springs     CO   0:22:01.7   0:26:06.0
   Tommy Morphet            M    15   Colo Springs     CO   0:22:07.4   0:26:48.4
   Ben Flora                M    16   Colo Springs     CO   0:23:10.7           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:06.9   1:18:08.6
                                           Series Total:    1:06:06.9   2:24:15.5


   3. Team Name: Falcon Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Andrew Abdella           M    17   Elbert           CO   0:22:49.0   0:25:27.8
   Eric Hettler             M    17   Monument         CO   0:23:35.6   0:25:50.1
   Matthew DeGeorge         M    14   Colo Springs     CO   0:25:24.3   0:27:36.9
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:11:48.9   1:18:54.8
                                           Series Total:    1:11:48.9   2:30:43.9


   4. Team Name: Air Academy Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Matt Williams            M    16   Colo Springs     CO   0:19:59.6           -
   Nathan Smith             M    15   Colo Springs     CO   0:23:13.6   0:27:00.6
   Michael McMahon          M    17   Colo Springs     CO   0:23:36.1           -
   Andy Milgroom            M    15   Colo Springs     CO   0:26:14.0   0:29:32.1
   Brian Jacobsmeyer        M    14   Colo Springs     CO           -   0:31:08.7
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:49.3   1:27:41.4
                                           Series Total:    1:06:49.3   2:34:30.7


   5. Team Name: St. Mary's Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Brendan Trimboli         M    15   Woodland Park    CO   0:22:55.5   0:26:10.8
   Michael Wynarsky         M    16   Colo Springs     CO   0:24:33.3   0:27:11.5
   Scott Gendron            M    17   Colo Springs     CO   0:26:13.4   0:29:45.2
   Alex Haase               M    16   Woodland Park    CO   0:28:01.8   0:32:18.0
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:13:42.2   1:23:07.5
                                           Series Total:    1:13:42.2   2:36:49.7


   5. Team Name: Sand Creek Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Alex Leach               M    16   Colo Springs     CO   0:23:47.8   0:26:16.2
   Andrew Tinsley           M    17   Colo Springs     CO   0:25:20.2   0:27:56.8
   Eric Bauer               M    32   Colo Springs     CO   0:26:59.0   0:29:49.8
   Jason Marts              M    17   Colo Springs     CO           -   0:26:29.7
   Joe Davis                M    46   Colo Springs     CO           -   0:32:56.2
   Kyle Bales               M    18   Colo Springs     CO           -   0:35:23.4
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:16:07.0   1:20:42.7
                                           Series Total:    1:16:07.0   2:36:49.7


   7. Team Name: Pueblo West Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Mark DeMartine           M    17   Pueblo West      CO   0:24:39.5   0:26:09.8
   Kyle Dufaud              M    18   Pueblo West      CO   0:26:32.8   0:29:17.1
   Dale Papineau            M    37   Pueblo West      CO   0:28:05.5   0:30:21.7
   Ryan Lemons              M    18   Pueblo West      CO   0:33:24.6           -
   Austin Shelton           M    16   Pueblo West      CO   0:36:16.4           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:19:17.8   1:25:48.6
                                           Series Total:    1:19:17.8   2:45:06.4


   8. Team Name: Canon City Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Josh Shipman             M    17   Canon City       CO   0:22:32.6           -
   Chad McFarland           M    18   Canon City       CO   0:23:49.5   0:28:53.6
   Jeffrey Moore            M    15   Canon City       CO   0:29:35.3   0:33:22.0
   Matt Olin                M    18   Canon City       CO           -   0:33:21.4
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:15:57.4   1:35:37.0
                                           Series Total:    1:15:57.4   2:51:34.4

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: The Nutcrackers                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Ryan Hafer               M    17   Colo Springs     CO   0:19:01.4           -
   Peter Armstrong          M    16   Colo Springs     CO   0:21:12.5   0:23:44.1
   Matthew Dooley           M    16   Colo Springs     CO   0:24:38.8   0:28:27.0
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:04:52.7         n/a
                                           Series Total:    1:04:52.7         n/a


   Team Name: Pine Creek Boys                         

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Kyle Bevers              M    17   Colo Springs     CO   0:26:14.4   0:29:10.7
   Michael Pollard          M    26   Colo Springs     CO   0:26:15.0   0:29:45.6
   Matt Gaw                 M    26   Colo Springs     CO   0:26:31.5           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:19:00.9         n/a
                                           Series Total:    1:19:00.9         n/a


   Team Name: Kilmer Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Seth Polich              M    10   Colo Springs     CO   0:26:56.8   0:30:29.3
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Palmer Boys                             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Curtis Larimer           M    17   Colo Springs     CO   0:20:22.6   0:23:27.0
   Andrew Nussbaum          M    16   Colo Springs     CO   0:25:03.2           -
   Joel Kindt               M    18   Colo Springs     CO           -   0:27:33.6
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Florence Boys                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Seth Withrow             M    18   Wetmore          CO           -   0:27:18.3
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Fountain Valley School Boys             

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Chris Archuleta          M    14   Colo Springs     CO           -   0:30:11.5
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Lewis Palmer Boys                       

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Kyle Brazell             M    15   Colo Springs     CO           -   0:37:42.6
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


---------------------------------------------------------


Team Category: Coed Open           

   Scoring Method: Total Team Time
   Minumum Runners Per Team:  3
   Scoring is based on the top 3 for each race.




   1. Team Name: Runners Roost                           

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Adam Rich                M    22   Colo Springs     CO   0:18:48.0   0:21:54.0
   Andy Rinne               M    28   Colo Springs     CO   0:21:40.2   0:24:12.5
   Aaron Sever              M    31   Colo Springs     CO   0:23:34.4   0:25:45.7
   Sabrina Gregath          F    23   Colo Springs     CO   0:28:53.3   0:30:40.2
   Gerald Romero            M    32   Colo Springs     CO           -   0:28:46.7
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:04:02.6   1:11:52.2
                                           Series Total:    1:04:02.6   2:15:54.8


   2. Team Name: Slushers                                

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Neal Oseland             M    34   Colo Springs     CO   0:23:17.1   0:26:13.0
   Eric Swope               M    29   Colo Springs     CO   0:26:53.6   0:29:27.1
   Angela Sullivan          F    37   Colo Springs     CO   0:33:25.3   0:36:24.7
   Susan Gates              F    35   Colo Springs     CO   0:35:19.9           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:36.0   1:32:04.8
                                           Series Total:    1:23:36.0   2:55:40.8


   3. Team Name: CSPD Legal Speeders                     

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Daniel Smoker            M    39   Colo Springs     CO   0:27:02.4   0:28:36.2
   Tim Stankey              M    37   Colo Springs     CO   0:30:07.1   0:32:25.6
   Frank Negley             M    38   Colo Springs     CO   0:30:54.4   0:33:47.9
   Bobby Striebel           M    27   Colo Springs     CO   0:32:13.9   0:35:26.9
   Johannah Burkle          F    24   Colo Springs     CO   0:33:15.1           -
   Isidro Santos            M    31   Colo Springs     CO   0:47:46.4           -
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:28:03.9   1:34:49.7
                                           Series Total:    1:28:03.9   3:02:53.6

   The following teams in this category did not have enough
   finishers to meet the minimun qualifications.


   Team Name: Fountain Fire Dept                      

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Marcia Keilers           F    30   Calhan           CO   0:28:20.4   0:31:20.2
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


   Team Name: Miagi's Running Club                    

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2
   Terry Kurtz              M    35   Colo Springs     CO   0:27:40.1   0:30:21.2
                                                            ---------   ---------
                                            Top 3 Times:          n/a         n/a
                                           Series Total:          n/a         n/a


---------------------------------------------------------




              

Back to results page