Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado

Winter Series Awards Dinner & Auction


                            2005 Winter Series - SHORT
                                     Awards

 Award Depth is as follows:
 
 Overall: 1 Deep
          (Overall winners are not eligible for Clydesdale/Athena nor Age Group awards)
          
 Clydesdale/Athena: 3 Deep
          (Clydesdale/Athena winners are not eligible for Age Group awards)
          
 Age Groups: 3 Deep
 
 Team: 1 Deep
 
 -----------------------------------------------------------
 
                                Overall Winners

                                     Male

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Adam Rich                23   Colo Springs     CO   0:18:57   0:22:06   0:28:24   0:36:27   1:45:54   Runners Roost Winter Racing Team        

                                    Female

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Annie Friesema           25   Colo Springs     CO   0:26:47   0:28:46   0:34:45   0:46:12   2:16:30   Sand Creek Girls                        


-------------------------------------------------------------------

                                Clydesdale Awards
                                
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Dale Papineau            38   Pueblo West      CO   0:26:58   0:29:52   0:39:32   0:48:12   2:24:34   Pueblo West, Clydesdale
    2  Paul Marietta            27   Colo Springs     CO   0:30:58   0:28:43   0:46:24   0:52:55   2:39:00   Clydesdale                              
    3  Jeth Fogg                38   Monument         CO   0:36:53   0:39:25   0:47:05   1:01:10   3:04:33   Clydesdale                              
                                
                                
                                
                                Athena Awards

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Kathy Trautner           38   Colo Springs     CO   0:40:19   0:41:21   0:53:14   1:08:42   3:23:36   Athena                                  

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                     Male

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Jeff Holt                17   Colo Springs     CO   0:22:41   0:24:06   0:30:30   0:39:16   1:56:33   Coronado Boys                           
    2  Brendan Trimboli         16   Woodland Park    CO   0:21:44   0:25:32   0:31:43   0:40:36   1:59:35   St. Mary's                              
    3  Matt Gutierrez           15   Colo Springs     CO   0:23:15   0:25:05   0:30:59   0:51:23   2:10:42   Sand Creek Boys                         

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Andy Rinne               29   Colo Springs     CO   0:21:40   0:24:09   0:30:17   0:38:39   1:54:45   Runners Roost Winter Racing Team        
    2  Michael Pollard          27   Colo Springs     CO   0:26:46   0:28:47   0:36:00   0:44:31   2:16:04                                           
    3  Eric Swihart             28   Woodland Park    CO   0:24:42   0:28:02   0:35:52   0:47:50   2:16:26                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Aaron Sever              32   Colo Springs     CO   0:23:14   0:25:27   0:31:10   0:41:44   2:01:35   Stellent                                
    2  Eric Bauer               32   Colo Springs     CO   0:28:42   0:29:39   0:36:54   0:48:15   2:23:30   Sand Creek Boys                         
    3  Benjamin Snell           34   Colo Springs     CO   0:31:06   0:31:00   0:37:00   0:49:14   2:28:20                                           

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Robert Gilliam III       35   Colo Springs     CO   0:22:44   0:25:06   0:32:26   0:40:18   2:00:34                                           
    2  Keith Austin             37   Colo Springs     CO   0:25:45   0:28:20   0:35:48   0:45:02   2:14:55                                           
    3  Mike Schoudel            36   Colo Springs     CO   0:27:45   0:28:05   0:36:29   0:50:02   2:22:21                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Todd Murray              41   Colo Springs     CO   0:22:25   0:24:43   0:30:56   0:39:59   1:58:03   CSPD Legal Speeders                     
    2  Lile Budden              44   Colo Springs     CO   0:22:03   0:25:36   0:31:42   0:42:47   2:02:08   Runners Roost Winter Racing Team        
    3  Daniel Smoker            40   Colo Springs     CO   0:26:45   0:28:55   0:36:40   0:47:01   2:19:21   CSPD Legal Speeders                     

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Rich Hadley              49   Florence         CO   0:23:32   0:25:25   0:31:08   0:40:14   2:00:19   Florence Boys                           
    2  Robert Yara              49   Colo Springs     CO   0:22:43   0:24:57   0:31:14   0:42:31   2:01:25                                           
    3  Jack Anthony             48   Colo Springs     CO   0:30:42   0:32:02   0:40:19   0:54:37   2:37:40                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Larry Miller             54   Colo Springs     CO   0:24:07   0:27:41   0:35:00   0:46:03   2:12:51                                           
    2  Michael Schenk           52   Colo Springs     CO   0:27:25   0:29:32   0:36:26   0:45:57   2:19:20                                           
    3  Tony Abdella             50   Elbert           CO   0:26:30   0:30:29   0:39:05   0:49:33   2:25:37                                           

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Clyde Landry             58   Colo Springs     CO   0:29:56   0:33:20   0:41:15   0:52:36   2:37:07                                           
    2  Pete Olejnik             56   Monument         CO   0:33:32   0:35:02   0:43:18   0:56:00   2:47:52                                           
    3  Bob Mutu                 56   Colo Springs     CO   0:32:31   0:35:39   0:45:15   0:59:01   2:52:26                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Grant Stephens           60   Colo Springs     CO   0:27:55   0:30:47   0:39:09   0:50:23   2:28:14                                           
    2  James McKelvey           62   Black Forest     CO   0:33:42   0:38:02   0:47:45   1:00:09   2:59:38                                           
    3  Steve McDermett          60   Colo Springs     CO   0:37:03   0:39:36   0:49:43   1:05:30   3:11:52                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Glen Ash                 67   Colo Springs     CO   0:28:57   0:31:15   0:40:26   0:51:53   2:32:31   Senior                                  

                                70 - 74 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Bobby Hammett            71   Black Forest     CO   0:42:37   0:47:07   0:58:29   1:14:23   3:42:36   Senior                                  
    2  Bill Gallegos            74   Colo Springs     CO   0:47:23   0:47:01   0:58:24   1:15:28   3:48:16   Senior                                  

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                    Female

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Jennifer Bremser         14   Colo Springs     CO   0:25:57   0:28:19   0:36:13   0:53:24   2:23:53   Sand Creek Girls                        
    2  Laura Harmon             14   Colo Springs     CO   0:43:00   0:40:59   0:49:32   1:06:26   3:19:57   Sand Creek Girls                        

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Megan Jenkins            17   Colo Springs     CO   0:27:45   0:28:02   0:36:29   0:50:01   2:22:17                                           
    2  Ashlee Withrow           17   Wetmore          CO   0:29:55   0:31:53   0:38:12   0:48:29   2:28:29                                           
    3  Lauren Goulding          17   Colo Springs     CO   0:30:46   0:33:43   0:41:26   0:51:32   2:37:27   Palmer Girls                            

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Joanna McIntyre          23   Colo Springs     CO   0:28:58   0:30:53   0:38:44   0:48:05   2:26:40                                           

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Kelly Worth              26   Colo Springs     CO   0:29:14   0:32:36   0:40:36   0:51:30   2:33:56                                           
    2  Jennifer Eckels          28   Monument         CO   0:34:13   0:37:53   0:47:11   0:58:13   2:57:30                                           
    3  Lesley Gallacher         25   Colo Springs     CO   0:37:53   0:38:09   0:50:36   1:02:21   3:08:59                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Kristina Roth            34   Colo Springs     CO   0:32:48   0:36:18   0:44:12   0:58:27   2:51:45   In It For The Donuts                    
    2  Rebecca Medina           34   Pueblo           CO   0:36:41   0:36:31   0:44:03   0:57:04   2:54:19                                           
    3  Indira Graham            34   Colo Springs     CO   0:44:03   0:43:41   0:50:14   1:06:45   3:24:43   Stellent                                

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Sandie Hubbard           37   Alamosa          CO   0:30:34   0:30:46   0:37:55   0:50:19   2:29:34                                           
    2  Michelle Smoker          36   Colo Springs     CO   0:31:45   0:33:12   0:42:42   0:53:47   2:41:26   CSPD Legal Speeders                     
    3  Cathy Snell              37   Colo Springs     CO   0:37:45   0:34:46   0:42:34   0:55:05   2:50:10                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Annie Akers-Lewis        41   Woodland Park    CO   0:37:40   0:36:49   0:44:58   1:00:05   2:59:32                                           
    2  Diana Reno               42   Pueblo           CO   0:41:57   0:41:49   0:51:29   1:09:13   3:24:28                                           
    3  Diane Silva              40   Colo Springs     CO   0:40:58   0:43:51   0:53:49   1:10:21   3:28:59                                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Susan GriffinKaklikian   49   Castle Rock      CO   0:27:33   0:31:09   0:38:30   0:48:50   2:26:02                                           
    2  Eileen Wilfong           46   Colo Springs     CO   0:29:13   0:32:00   0:40:39   0:56:59   2:38:51                                           
    3  Micky Simpson            48   Kiowa            CO   0:31:10   0:34:25   0:43:38   0:55:09   2:44:22                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Carol Runnells           52   Colo Springs     CO   0:37:52   0:39:10   0:49:34   1:03:38   3:10:14                                           

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Janet Rose               56   Colo Springs     CO   0:36:30   0:39:01   0:50:21   1:05:01   3:10:53                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Julie Foster             68   Colo Springs     CO   0:55:30   1:00:15   1:15:14   1:32:45   4:43:44   Senior                                  

----------------------------------------------------------------------------

                                        Team Awards
                                        
                                Team Category: High School Girls   


   1. Team Name: Sand Creek Girls                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Jennifer Bremser         F    14   Colo Springs     CO   0:25:57.3   0:28:19.6   0:36:13.5   0:53:24.5
   Annie Friesema           F    25   Colo Springs     CO   0:26:47.2   0:28:46.2   0:34:45.0   0:46:12.1
   Emily Schmidt            F    15   Colo Springs     CO   0:30:16.3   0:29:53.9   0:38:29.0           -
   Katie Cox                F    17   Colo Springs     CO   0:33:49.4   0:33:18.7           -   0:52:49.6
   Natalia Tacury           F    17   Colo Springs     CO   0:33:49.9   0:36:12.1           -           -
   Heather Tessier          F    16   Colo Springs     CO   0:37:00.7   0:38:08.2   0:47:57.1           -
   Sam Foster               F    16   Colo Springs     CO   0:37:01.1   0:38:07.5   0:49:32.2   1:00:23.5
   Laura Harmon             F    14   Colo Springs     CO   0:43:00.0   0:40:59.0   0:49:32.5   1:06:26.1
   Heather Thompson         F    17   Colo Springs     CO           -   0:40:47.8   0:48:00.9   0:58:03.6
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:23:00.8   1:26:59.7   1:49:27.5   2:32:26.2
                                           Series Total:    1:23:00.8   2:50:00.5   4:39:28.0   7:11:54.2





                                       Team Category: High School Boys    


   1. Team Name: Air Academy Boys                        

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Matt Williams            M    17   Colo Springs     CO   0:20:12.3           -           -   0:39:13.5
   Nate Smith               M    16   Colo Springs     CO   0:22:39.5   0:25:24.9   0:31:19.3           -
   Michael McMahon          M    18   Colo Springs     CO   0:23:29.5           -   0:34:05.9   0:48:13.6
   Andy Milgroom            M    16   Colo Springs     CO   0:23:37.4   0:26:10.8   0:38:48.1   0:48:40.1
   Aaron Lojewski           M    17   Colo Springs     CO   0:29:59.5   0:29:58.0   0:36:46.8   0:51:04.8
   Brian Slamkowski         M    16   Colo Springs     CO           -   0:26:49.2   0:32:33.8           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:06:21.3   1:18:24.9   1:37:59.0   2:16:07.2
                                           Series Total:    1:06:21.3   2:24:46.2   4:02:45.2   6:18:52.4





                                       Team Category: Coed Open           


   1. Team Name: Stellent                                      

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Aaron Sever              M    32   Colo Springs     CO   0:23:14.8   0:25:27.9   0:31:10.4   0:41:44.1
   Bob Stellick             M    32   Colo Springs     CO   0:30:45.2   0:31:20.6           -           -
   Al Senzamici             M    54   Peyton           CO   0:33:53.4   0:33:48.5   0:42:13.1   0:55:31.5
   Eric Sova                M    33   Colo Springs     CO   0:34:20.8   0:34:49.5           -   0:57:28.4
   Jason Cox                M    23   Colo Springs     CO   0:40:34.9   0:38:38.8           -           -
   Indira Graham            F    34   Colo Springs     CO   0:44:03.9   0:43:41.2   0:50:14.1   1:06:45.8
   Michelle Stellick        F    32   Colo Springs     CO   0:44:26.2   0:47:39.1           -           -
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:27:53.4   1:30:37.0   2:03:37.6   2:34:44.0
                                           Series Total:    1:27:53.4   2:58:30.4   5:02:08.0   7:36:52.0




                                   Team Category: Hero Challenge           


   1. Team Name: CSPD Legal Speeders                     

   Name                   Sex   Age   City             St     Race 1      Race 2      Race 3      Race 4
   Todd Murray              M    41   Colo Springs     CO   0:22:25.1   0:24:43.7   0:30:56.6   0:39:59.3
   Daniel Smoker            M    40   Colo Springs     CO   0:26:45.5   0:28:55.8   0:36:40.4   0:47:01.0
   Michelle Smoker          F    36   Colo Springs     CO   0:31:45.3   0:33:12.6   0:42:42.9   0:53:47.1
   Tim Stankey              M    38   Colo Springs     CO   0:32:10.5   0:34:22.9   0:41:37.2   0:53:45.2
   Bobby Striebel           M    28   Colo Springs     CO   0:32:42.0   0:35:23.0   0:44:02.0   0:54:50.4
   Curt Hasling             M    40   Colo Springs     CO   0:35:04.1   0:37:02.3   0:44:13.3   0:56:23.9
   Jason Ledbetter          M    27   Colo Springs     CO   0:38:39.4   0:38:51.0   0:46:50.9   1:00:50.9
   Tod Hill                 M    44   Colo Springs     CO   0:38:45.3           -   0:53:55.3   1:09:22.1
   Mike Johns               M    52   Colo Springs     CO           -   0:53:17.4           -           -
   Brad Birch               M    37   Colo Springs     CO           -           -   0:43:02.1   0:52:20.5
                                                            ---------   ---------   ---------   ---------
                                            Top 3 Times:    1:20:55.9   1:26:52.1   1:49:14.2   2:19:20.8
                                           Series Total:    1:20:55.9   2:47:48.0   4:37:02.2   6:56:23.0

Back to results page