Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                                2007 Fall Series
                                     Awards
                                     
Note: Overall winners are not eligible for age-group awards.

** Time adjusted for a 1-minute credit for wearing a Halloween costume during the Ute Valley Park race.
   We seemed to have misplaced the list of runners who wore costumes at the Ute Valley Park race, thus
   the costume wearers were based on the following photos taken during the event.
   http://www.pprrun.org/photos/2007/2007FallSeriesIIIJimK/images/PA280922.jpg
   http://www.pprrun.org/photos/2007/2007FallSeriesIIIJimK/images/PA280971.jpg
   (Note: Didn't wear costume during entire race.  Sorry Joanna.)
   http://www.pprrun.org/photos/2007/2007FallSeriesIIIJonC/images/100_5149.jpg
   Please let us know if we've missed somebody.
   The race director decided that these costumes are worth a 1-minute deduction.                                      
                               Overall Winners

                                     Male

  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Joe McDaniel             25   Colo Springs     CO   0:25:18   0:30:43   0:36:38   0:50:20   2:22:59                                           
    2  Gerald Romero            36   Colo Springs     CO   0:25:04   0:31:02   0:37:36   0:52:42   2:26:24                                           
    3  LeRoy Popowski           32   Colo Spgs        CO   0:26:17   0:31:04   0:38:41   0:55:22   2:31:24                                           
    4  Justin Ricks             27   Pueblo West      CO   0:26:04   0:32:39   0:39:14   0:54:02   2:31:59                                           
    5  Doug Ryden               31   Colo Springs     CO   0:27:05   0:32:28   0:40:03   0:55:26   2:35:02                                           
    6  Mike Schoudel            39   Poncha Springs   CO   0:26:20   0:33:19   0:40:09   0:55:54   2:35:42                                           
    7  Eric Peterson            35   Colo Spgs        CO   0:26:39   0:33:58   0:40:09   0:56:04   2:36:50                                           
    8  Sean O'Day               32   Colo Spgs        CO   0:27:34   0:33:48   0:40:15   0:55:40   2:37:17   Badger Badger Badger                    
    9  Chris McIntyre           27   Colo Spgs        CO   0:27:51   0:33:46   0:41:34** 0:56:58   2:40:09** Sweep The Leg                           
   10  Kyle Richter             20   USAFA            CO   0:27:14   0:34:58   0:40:17   0:58:21   2:40:50   Coast Force                             

                                    Female

  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Joanna McIntyre          26   Colo Spgs        CO   0:32:19   0:39:17   0:47:55   1:05:08   3:04:39   Another Roadside Attraction             
    2  Deborah Janssen          27   Colo Springs     CO   0:32:14   0:39:23   0:49:32   1:07:47   3:08:56                                           
    3  Molly McDaniel           24   Colo Springs     CO   0:32:57   0:40:52   0:49:04   1:07:33   3:10:26                                           
    4  Nicole Rosa              47   Colo Spgs        CO   0:33:37   0:40:39   0:50:28   1:07:14   3:11:58                                           
    5  Pamela Parker            42   Colo Spgs        CO   0:33:34   0:41:10   0:49:27   1:08:23   3:12:34                                           


-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                     Male

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Darren Thomas            13   Colo Springs     CO   0:30:24   0:40:08   0:47:58   1:10:42   3:09:12                                           
    2  Drew Stimson             14   Colo Springs     CO   0:32:18   0:39:24   0:51:27   1:09:45   3:12:54                                           
    3  Taylor Dolan             10   Colo Springs     CO   0:39:38   0:50:55   1:00:55   1:21:41   3:53:09                                           

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Hayden DJuric            15   Colo Spgs        CO   0:28:26   0:36:03   0:44:41   1:03:37   2:52:47   Team Djuric                             
    2  Sam Applin               15   Colo Spgs        CO   0:33:32   0:43:38   0:51:07   1:12:56   3:21:13                                           
    3  Travis Hybki             17   Colo Spgs        CO   0:37:07   0:42:40   0:52:30   1:11:19   3:23:36                                           

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Anthony Santosus         20   USAFA            CO   0:28:08   0:34:52   0:41:39   0:58:43   2:43:22                                           
    2  Casey Masters            20   USAFA            CO   0:28:15   0:36:22   0:44:24   0:59:34   2:48:35   Coast Force                             
    3  Greg Jemo                21   USAFA            CO   0:31:47   0:37:06   0:44:02   1:02:33   2:55:28   Coast Force                             

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Kyle Reno                25   Colo Spgs        CO   0:28:13   0:35:22   0:43:14   1:01:15   2:48:04   Colorado Running                        
    2  Kris Pruitt              28   Colo Spgs        CO   0:29:58   0:37:10   0:45:28   1:00:04   2:52:40                                           
    3  Brian VanIwarden         28   Canon City       CO   0:30:09   0:38:11   0:45:43** 1:04:52   2:58:55** Sweep The Leg                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Andy Rinne               32   Colo Spgs        CO   0:28:39   0:35:17   0:43:09   0:57:46   2:44:51   Colorado Running                        
    2  Edgar Trillo             32   Colo Springs     CO   0:27:49   0:36:09   0:42:39   0:58:16   2:44:53                                           
    3  Brian Goodack            30   Colo Springs     CO   0:27:59   0:35:07   0:42:20   1:00:03   2:45:29   PPTC Team #1                            

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Rob Gilliam              38   Colo Spgs        CO   0:27:05   0:34:12   0:42:58   0:58:49   2:43:04   Colorado Running                        
    2  Jim Lee                  38   Elbert           CO   0:28:57   0:36:32   0:44:09   1:00:06   2:49:44                                           
    3  Chad Skaggs              38   Colo Springs     CO   0:29:50   0:39:38   0:48:02   1:05:46   3:03:16                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Thomas Selke             40   Colo Spgs        CO   0:28:03   0:34:34   0:42:14   0:57:58   2:42:49                                           
    2  Scott Konnagan           44   Colo Spgs        CO   0:28:06   0:36:01   0:43:50   1:02:00   2:49:57   Team SuperBad!                          
    3  Mark Riem                40   Canon City       CO   0:28:28   0:37:04   0:44:07** 1:02:50   2:52:29** Sweep The Leg                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Warren DJuric            45   Colo Spgs        CO   0:29:38   0:37:01   0:45:43   1:04:21   2:56:43   Team Djuric                             
    2  Jeff Chowning            46   Colo Spgs        CO   0:30:20   0:38:18   0:45:51   1:02:38   2:57:07                                           
    3  David Sparks             45   Colo Spgs        CO   0:30:57   0:38:26   0:47:35   1:05:58   3:02:56                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Craig Hafer              50   Colo Springs     CO   0:31:33   0:39:51   0:46:51   1:05:05   3:03:20                                           
    2  Jim English              53   Colo Spgs        CO   0:31:44   0:40:15   0:48:24   1:05:52   3:06:15                                           
    3  Tony Abdella             53   Elbert           CO   0:33:28   0:41:43   0:51:27   1:08:37   3:15:15                                           

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Michael Orendorff        56   Pueblo           CO   0:28:00   0:36:21   0:43:40   0:59:45   2:47:46   Mixed Results                           
    2  Dave Ruetschilling       56   Colo Spgs        CO   0:34:49   0:42:16   0:54:11   1:11:40   3:22:56                                           
    3  George Greco             59   Colo Springs     CO   0:32:15   0:43:17   0:53:27   1:15:22   3:24:21                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Dennis Normoyle          63   Peyton           CO   0:41:25   0:52:05   1:04:21   1:29:16   4:07:07                                           
    2  Terry Lauhon             60   Colo Spgs        CO   0:47:45   0:57:27   1:13:49   1:43:00   4:42:01                                           
    3  Kenneth Holmes           62   Colo Spgs        CO   0:47:47   0:59:46   1:15:12   1:48:20   4:51:05                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  James McKelvey           65   Colo Spgs        CO   0:40:40   0:50:21   1:01:49   1:25:13   3:58:03                                           
    2  Geoffrey Chance          66   Colo Springs     CO   0:42:47   0:54:05   1:07:05   1:34:51   4:18:48                                           

                                70 - 74 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Glen Ash                 70   Colo Springs     CO   0:39:10   0:47:13   0:58:18   1:23:22   3:48:03                                           
    2  Phil Foster              73   Colo Spgs        CO   0:54:34   1:07:32   1:24:06   1:52:39   5:18:51                                           

                                75 - 79 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Ed Mighell               77   Denver           CO   0:54:06   1:06:18   1:22:22   1:51:15   5:14:01                                           

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                    Female

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Hayley DJuric            13   Colo Spgs        CO   0:37:24   0:46:12   0:56:35   1:22:33   3:42:44   Team Djuric                             
    2  Alyce Sauve              14   Colo Spgs        CO   0:40:24   0:55:53   1:04:55   1:43:19   4:24:31   Not Suave                               

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Hollis Lyman             16   Colo Spgs        CO   0:44:13   0:49:40   0:55:59   1:20:16   3:50:08                                           
    2  Madison Parker           16   Colo Spgs        CO   0:39:22   0:48:57   1:03:20   1:41:03   4:12:42                                           
    3  Jessica Tandberg         17   Colo Spgs        CO   0:48:41   0:59:32   1:16:16   1:50:05   4:54:34                                           

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Natascha Vandermolen     22   Colo Springs     CO   0:32:58   0:46:46   0:53:59   1:15:11   3:28:54                                           
    2  Marie Barrett            20   USAFA            CO   0:37:14   0:46:48   0:54:30   1:19:11   3:37:43                                           
    3  Jennifer VanIwarden      24   Canon City       CO   0:38:57   0:47:02   0:57:06** 1:21:08   3:44:13** Another Roadside Attraction             

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Denise Ricks             27   Pueblo West      CO   0:36:45   0:47:29   0:58:27   1:23:32   3:46:13                                           
    2  Kristine Gregory         28   Colo Spgs        CO   0:36:39   0:47:16   0:57:05   1:25:52   3:46:52                                           
    3  Shannon Julia            25   Colo Springs     CO   0:39:14   0:46:52   1:00:46   1:22:23   3:49:15                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Scheri Nagaraj           31   Colo Springs     CO   0:34:25   0:43:11   0:53:03** 1:13:03   3:23:42**                                         
    2  April Erb                30   Colo Spgs        CO   0:34:18   0:43:24   0:53:56   1:12:08   3:23:46                                           
    3  Liana Dolakova           34   Colo Spgs        CO   0:36:20   0:46:16   0:56:35   1:18:31   3:37:42                                           

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Nicole Kunz              37   Colo Spgs        CO   0:33:51   0:43:05   0:52:45   1:13:09   3:22:50                                           
    2  Melissa Waters           36   Falcon           CO   0:33:56   0:43:39   0:54:09   1:14:05   3:25:49                                           
    3  Valerie McIntosh         38   Colo Springs     CO   0:35:34   0:43:23   0:54:26   1:14:29   3:27:52                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Sharon Greenbaum         44   Colo Spgs        CO   0:32:48   0:42:08   0:51:07   1:09:25   3:15:28                                           
    2  Jill Montera             41   Pueblo West      CO   0:33:18   0:43:29   0:52:48   1:15:42   3:25:17   Mixed Results                           
    3  Nancy Lecky              43   Woodland Park    CO   0:35:00   0:46:00   0:54:36   1:12:42   3:28:18                                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Lisa Sieders             46   Denver           CO   0:37:25   0:43:37   0:54:58   1:18:33   3:34:33                                           
    2  Marilyn Goodloe          45   Colo Springs     CO   0:37:34   0:45:37   0:57:18   1:20:43   3:41:12                                           
    3  Laurie Wertzbaugher      48   Canon City       CO   0:39:10   0:50:38   1:02:03   1:26:35   3:58:26   Laughing Lattes                         

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  S. Griffin-Kaklikian     52   Castle Rock      CO   0:33:30   0:42:38   0:52:07   1:14:35   3:22:50                                           
    2  Dani Hainds              51   Grn Mtn Falls    CO   0:36:56   0:45:43   0:54:25   1:19:02   3:36:06                                           
    3  Susie Quinn              52   Colo Spgs        CO   0:38:27   0:48:10   0:58:08   1:17:56   3:42:41   PPTC Team #2                            

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   MVP       BCP       UVP       PP        Total     Team
    1  Kelly Murphy             56   Leadville        CO   0:43:56   0:51:24   1:07:01   1:32:02   4:14:23  
    
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  
Team Category: Men's Open Division 



   1. Team Name: Coast Force                             

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Aaron Little             M    19   USAFA            CO   0:26:33.0 Yes           -       0:41:18.4 Yes   0:56:55.0 Yes
   Kyle Richter             M    20   USAFA            CO   0:27:14.0 Yes   0:34:58.8 Yes   0:40:17.8 Yes   0:58:21.5 Yes
   Casey Masters            M    20   USAFA            CO   0:28:15.2 Yes   0:36:22.1 Yes   0:44:24.3 No    0:59:34.3 Yes
   Greg Jemo                M    21   USAFA            CO   0:31:47.9 No    0:37:06.3 Yes   0:44:02.2 Yes   1:02:33.2 No 
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:22:02.2       1:48:27.2       2:05:38.4       2:54:50.8    
                                           Series Total:    1:22:02.2       3:10:29.4       5:16:07.8       8:10:58.6    


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                          
Team Category: Women's Open Division



   1. Team Name: Laughing Lattes                         

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Jane Chess               F    53   Florence         CO   0:38:45.2 Yes   0:50:08.0 Yes   1:08:14.4 Yes   1:35:54.9 Yes
   Laurie Wertzbaugher      F    48   Canon City       CO   0:39:10.0 Yes   0:50:38.0 Yes   1:02:03.3 Yes   1:26:35.1 Yes
   Mary Riem                F    42   Canon City       CO   0:43:07.3 Yes   0:53:27.0 Yes   1:09:50.7 Yes   1:39:05.5 No 
   Kitty Luchte             F    47   Colo Spgs        CO   0:44:17.3 No    0:56:41.5 No    1:11:21.5 No    1:35:46.0 Yes
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    2:01:02.5       2:34:13.0       3:20:08.4       4:38:16.0    
                                           Series Total:    2:01:02.5       4:35:15.5       7:55:23.9      12:33:39.9    

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Team Category: Coed Open Division  



   1. Team Name: Mixed Results                           

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Michael Orendorff        M    56   Pueblo           CO   0:28:00.3 Yes   0:36:21.4 Yes   0:43:40.1 Yes   0:59:45.4 Yes
   Ben Valdez               M    47   Pueblo           CO   0:31:46.5 Yes   0:39:53.4 Yes   0:47:42.8 Yes   1:05:49.2 Yes
   Matt Sherman             M    35   Pueblo West      CO   0:32:02.8 No    0:41:29.5 No    0:49:51.9 No            -    
   Jill Montera             F    41   Pueblo West      CO   0:33:18.9 Yes   0:43:29.8 Yes   0:52:48.2 Yes   1:15:42.9 Yes
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:33:05.7       1:59:44.6       2:24:11.1       3:21:17.5    
                                           Series Total:    1:33:05.7       3:32:50.3       5:57:01.4       9:18:18.9    

Back to results page