Kokopelli Kids Trail Series

Colorado Springs, Colorado


                                 Kokopelli Kids Trail Series                                 
                                     Bear Creek Park East                                    
                               Series Results -- After 3 Events                              

--------------------------------------------------------------------------------------------

                           Series Results -- Pre-School -- 0.5 Mile                          


                                 Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Jane Horvath           F     P         0:14:55.0   0:05:09.5   0:04:42.1   0:05:03.4   
   2   Hope Stark             F     P     4   0:15:20.4   0:05:29.4   0:05:03.8   0:04:47.2   
   3   Thea Babcock           F     P     4   0:16:08.2   0:05:26.1   0:05:21.6   0:05:20.5   
   4   Clara Orvin            F     P     4   0:16:08.5   0:05:42.0   0:05:04.6   0:05:21.9   
   5   Graceanne Hanson       F     P     4   0:17:45.1   0:06:26.0   0:05:34.2   0:05:44.9   
   6   Mackenzie Wolfe        F     P     5   0:17:53.4   0:06:27.4   0:05:33.5   0:05:52.5   
   7   Leila Anderson         F     P     5   0:19:20.6   0:05:57.7   0:07:56.0   0:05:26.9   
   8   Abigail Batterson      F     P     4   0:20:17.7   0:07:12.4   0:06:41.5   0:06:23.8   
   9   MacKenzie Rom          F     P     4   0:25:07.1   0:08:48.1   0:08:39.8   0:07:39.2   
  10   Ariana Sandoval        F     P     5   0:25:52.0   0:10:18.5   0:07:36.2   0:07:57.3   


                                 Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Kyle McGraw            M     P     5   0:13:57.0   0:05:55.6   0:04:04.0   0:03:57.4   
   2   Harold Serrano         M     P     5   0:14:00.5   0:05:05.8   0:04:37.5   0:04:17.2   
   3   Jack Blees             M     P     5   0:14:27.7   0:05:04.5   0:04:38.7   0:04:44.5   
   4   Armando Ramirez        M     P     4   0:15:24.8   0:05:15.8   0:05:00.0   0:05:09.0   
   5   Luke Bauer             M     P     3   0:16:25.3   0:05:42.4   0:05:26.8   0:05:16.1   
   6   Eric Molina            M     P         0:16:58.9   0:05:54.8   0:05:31.8   0:05:32.3   
   7   Brandon Irons          M     P     4   0:17:01.1   0:06:18.9   0:05:23.0   0:05:19.2   
   8   Keith Evers            M     P     4   0:18:17.0   0:06:37.2   0:05:53.8   0:05:46.0   
   9   Aidan Janney           M     P     4   0:18:50.4   0:06:52.0   0:06:25.1   0:05:33.3   
  10   Henry Stevens          M     P     3   0:19:04.3   0:06:56.5   0:06:26.5   0:05:41.3   
  11   Conor Rom              M     P     4   0:22:13.8   0:08:38.1   0:07:03.8   0:06:31.9   
  12   Alazar Padilla         M     P     2   0:24:14.5   0:06:48.9   0:10:20.0   0:07:05.6   
  13   Julio Sandoval         M     P     3   0:24:45.7   0:10:22.0   0:07:49.1   0:06:34.6   
  14   Jack Batterson         M     P     2   0:26:43.5   0:09:13.2   0:09:19.4   0:08:10.9   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Braden Abbey           M     P     3           -   0:07:14.9           -   0:07:40.3   
       Tyler Blixt            M     P     3           -   0:07:24.9   0:07:33.3           -   
       Matthew Bostelman      M     P     4           -           -   0:05:40.7           -   
       Sophia Bredder         F     P     4           -           -   0:05:41.8   0:05:42.2   
       Alexander Cintron      M     K                 -           -   0:05:28.1           -   
       Cedar Collins          M     P     3           -           -   0:05:08.5           -   
       Kamdyn Dinsmore        F     P     4           -   0:05:50.2   0:06:11.5           -   
       Ashlin Dvorak          F     P                 -           -           -   0:04:45.3   
       Brennan Feign          M     P     4           -   0:05:35.3   0:05:27.4           -   
       Carlos Oswa Flores     M     P     4           -           -   0:05:02.2           -   
       Lincoln Glazebrook     M     P     2           -           -   0:09:35.5           -   
       Turner Glazebrook      M     P     5           -           -   0:06:42.2           -   
       Sydney Hill            F     P     3           -   0:07:29.1           -   0:06:44.9   
       Tyler Johnson          M     P     5           -           -   0:05:00.0   0:05:19.7   
       Alex Jones             M     P     4           -           -   0:05:12.3   0:04:46.4   
       Erik LeRoux            M     P     4           -   0:05:52.3   0:05:17.5           -   
       Baisly Lovejoy         F     P     3           -           -           -   0:06:37.7   
       Jaden Mock             M     P     5           -   0:05:46.4           -           -   
       Tobin Monberg          M     P     3           -           -   0:06:02.2   0:06:20.4   
       Zoey Moore             F     P     5           -   0:05:48.0           -           -   
       Logan Murray           M     P     5           -   0:05:49.3   0:04:45.4           -   
       Evan Myran             M     P     5           -           -           -   0:04:10.8   
       Piper Myran            F     P     2           -           -           -   0:11:30.0   
       Carlos Nolasco         M     P                 -   0:05:45.0           -   0:05:50.4   
       Kellyn Pattee          F     P     5           -           -           -   0:05:36.0   
       Michael Pepe           M     P     3           -   0:07:18.0           -   0:06:43.1   
       Julia Prata            F     P     4           -   0:06:23.6   0:05:49.5           -   
       Kayla Rosario          F     P     4           -   0:06:20.2           -           -   
       Ivy Rossow             F                       -           -           -   0:06:24.9   
       Emmett Sanders         M     P     5`          -           -   0:04:55.7   0:04:38.6   
       Emily Sharp            F     P     4           -           -   0:07:22.1   0:06:56.2   
       Elijah Siebert         M     P     5           -   0:05:16.2   0:05:11.1           -   
       Rachel Simmons         F     P     4           -           -   0:07:21.5           -   
       Kylie Spencer          F     P     4           -           -   0:07:35.3   0:06:51.4   
       Sydney Spindler        F     P     5           -           -   0:05:25.1   0:05:12.5   
       Grant Thurman          M     P     3           -           -   0:06:42.9   0:10:50.8   
       Mark Turner            M     P     4           -   0:05:45.8   0:05:00.9           -   
       Frida Valdovinos       F     P     5           -   0:05:37.3   0:04:53.0           -   
       Nyssa Vance            F     P     4           -   0:05:21.4   0:04:56.3           -   
       Abraham Villa          M     P                 -   0:06:07.8           -           -   
       Keyanna Younger        F     P     4           -           -   0:05:50.1           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                          Series Results -- Kindergarten -- 0.5 Mile                         


                                 Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Abby Cole              F     K     6   0:12:26.1   0:04:17.9   0:04:03.0   0:04:05.2   
   2   Ashley Bertsch         F     K     6   0:12:55.2   0:04:39.1   0:04:15.0   0:04:01.1   
   3   Jules Bursnall         F     K     6   0:14:00.0   0:04:44.6   0:04:34.3   0:04:41.1   
   4   Keeghan Bauer          F     K     6   0:14:45.9   0:05:06.6   0:04:47.8   0:04:51.5   
   5   Caroline Monberg       F     K     6   0:14:56.1   0:05:20.1   0:04:38.4   0:04:57.6   
   6   Seyonna Roberts        F     K     6   0:15:08.0   0:04:58.3   0:05:09.6   0:05:00.1   
   7   Nina Florek            F     K     6   0:15:12.5   0:05:26.4   0:05:05.9   0:04:40.2   
   8   Annika Sederburg       F     K     5   0:18:07.0   0:05:58.8   0:05:27.7   0:06:40.5   


                                 Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Sawyer Haas            M     K     5   0:12:10.1   0:04:29.6   0:03:50.9   0:03:49.6   
   2   Daniel Buono           M     K     6   0:12:45.7   0:04:17.1   0:04:17.8   0:04:10.8   
   3   Ian Rainsberger        M     K     6   0:12:47.9   0:04:04.1   0:03:49.5   0:04:54.3   
   4   Kieran Fry             M     K     6   0:13:11.8   0:04:20.0   0:04:42.0   0:04:09.8   
   5   Cameron Russell        M     K     6   0:14:32.0   0:04:48.4   0:04:32.7   0:05:10.9   
   6   Connor Carmichael      M     K     6   0:16:09.5   0:05:41.3   0:05:38.9   0:04:49.3   
   7   Savian Johnson         M     K     6   0:16:14.3   0:05:41.8   0:05:23.8   0:05:08.7   
   8   Jake Stark             M     K     5   0:16:25.9   0:05:16.9   0:05:32.7   0:05:36.3   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Grace Babcock          F     K     6           -   0:04:10.5   0:04:02.9           -   
       Zachary Blixt          M     K     6           -   0:06:46.0   0:05:54.6           -   
       Jack Cintron           M     K                 -           -   0:04:19.7           -   
       Hunter Elmen           M     P                 -           -   0:06:15.6           -   
       Dylan Hickey           M     1     7           -           -   0:05:19.4           -   
       AnnaMaria Jones        F     K     6           -           -   0:03:55.0   0:04:04.8   
       Henry Knies            M     K     6           -   0:06:21.3   0:05:29.8           -   
       Parker Lee             M     K     6           -           -   0:04:21.6           -   
       Grabiel Prata          M     K     6           -   0:04:57.7   0:04:23.3           -   
       Lillian Ross           F     P     5           -           -   0:06:15.6           -   
       Ryan Rossow            M     1     7           -           -           -   0:03:25.5   
       Apryl Salomaa          F     K     6           -   0:04:51.0           -           -   
       Evan Turner            M     K     6           -   0:04:15.0   0:04:24.9           -   
       Andrew Wortmann        M     K     6           -   0:04:28.3           -           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 1st-2nd Grade -- 0.5 Mile                         


                                 Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Lindsey Murray         F     2     8   0:11:07.7   0:03:33.4   0:03:53.6   0:03:40.7   
   2   Anna James             F     1         0:11:17.3   0:03:58.9   0:03:41.8   0:03:36.6   
   3   Erin Bertsch           F     2     8   0:11:27.0   0:03:49.8   0:03:56.1   0:03:41.1   
   4   Ariana Arenson         F     1     6   0:11:52.9   0:04:02.9   0:03:59.8   0:03:50.2   
   5   Lauren Lee             F     2     8   0:12:02.9   0:04:00.1   0:03:48.6   0:04:14.2   
   6   Halle Hunziker         F     1     7   0:12:18.1   0:04:06.3   0:04:07.7   0:04:04.1   
   7   Brigitte Benson        F     1     6   0:12:36.1   0:04:24.8   0:04:15.6   0:03:55.7   
   8   Kayla Spencer          F     1     6   0:13:39.4   0:04:41.1   0:04:37.9   0:04:20.4   
   9   Brooke Klopenstine     F     1     7   0:14:32.9   0:04:58.3   0:04:46.5   0:04:48.1   
  10   Shamari Shafar         F     2     8   0:16:32.2   0:05:57.0   0:04:57.7   0:05:37.5   
  11   Missy Kishbaugh        F     1     7   0:16:37.8   0:05:50.0   0:05:25.1   0:05:22.7   


                                 Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Walker Rudolph         M     2     8   0:10:06.3   0:03:32.6   0:03:21.2   0:03:12.5   
   2   Lewis DeCarolis        M     2     8   0:10:11.7   0:03:12.6   0:03:45.5   0:03:13.6   
   3   Zachary Gerhardt       M     2     7   0:10:14.2   0:03:18.4   0:03:36.2   0:03:19.6   
   4   Noah Horvath           M     1     7   0:10:29.2   0:03:33.9   0:03:28.8   0:03:26.5   
   5   Lexter Lovejoy         M     1     7   0:10:31.2   0:03:37.1   0:03:25.0   0:03:29.1   
   6   Eric Brinks            M     1     7   0:11:08.6   0:03:42.3   0:03:46.5   0:03:39.8   
   7   Isaac Orvin            M     1     7   0:11:23.1   0:03:53.0   0:03:37.1   0:03:53.0   
   8   Luke Rambo             M     2     8   0:11:32.2   0:03:41.6   0:03:51.3   0:03:59.3   
   9   Ryne Johnson           M     2     8   0:11:50.1   0:03:59.7   0:03:59.5   0:03:50.9   
  10   Joshua Smith           M     1     7   0:11:59.6   0:03:53.4   0:03:34.6   0:04:31.6   
  11   Evan Owen              M     2     7   0:12:01.2   0:03:55.6   0:03:52.3   0:04:13.3   
  12   Christian Medranda     M     2     7   0:12:55.6   0:04:17.3   0:04:35.1   0:04:03.2   
  13   Brandon Evers          M     1     6   0:12:55.8   0:04:23.7   0:04:14.9   0:04:17.2   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Nicole Bellingham      F     1     7           -   0:04:26.2   0:04:42.3           -   
       Drew Connaughtor       M     2                 -           -           -   0:04:30.5   
       Finn Cox               M     1                 -           -           -   0:04:31.3   
       Liam Cox               M     4                 -   0:04:22.8           -           -   
       Isaac Edwards          M     2     8           -   0:04:44.9           -   0:04:04.9   
       Macy Feign             F     1     7           -   0:03:39.5   0:03:33.1           -   
       Aiden Fry              M     3     8           -           -           -   0:03:51.9   
       Nathan Gipprich        M     2     8           -           -           -   0:03:09.5   
       Acadia Haas            F     1     7           -   0:03:59.2           -           -   
       Lilliana Hamilton      F     2     7           -   0:02:58.5           -           -   
       Madison Harms          F     2     7           -           -   0:04:19.2   0:04:17.8   
       Emma Hatton            F     1     6           -   0:04:00.5   0:04:03.3           -   
       Lydia Henline          F     2     8           -           -           -   0:04:43.4   
       Sam Husted             M     1     7           -           -           -   0:04:23.2   
       Isabella Janney        F     1     7           -   0:04:03.8   0:04:17.0           -   
       Addison Knies          M     2     8           -   0:04:29.1   0:04:50.4           -   
       Grant Leap             M     1     7           -   0:03:54.5           -           -   
       Brooklyn Mack          F     2                 -           -   0:03:26.7           -   
       John McCollin          M     2     8           -   0:04:18.0           -           -   
       Peter Meinig           M     2     8           -   0:04:14.0           -   0:04:30.8   
       Ericka Moore           F     1     7           -   0:05:35.0           -           -   
       Mark Reynolds          M     2     8           -           -           -   0:03:22.7   
       Blake Simmons          M     1     6           -           -   0:03:29.5           -   
       Edward Stevens         M     1     7           -   0:04:09.3   0:04:22.3           -   
       Eden Sykes             F     2     8           -           -   0:03:58.2           -   
       Camille Williams       F     1     7           -           -   0:04:54.2           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 3rd-4th Grade -- 1.25 Mile                        


                                 Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   McKenna Ramsay         F     4     10  0:25:01.7   0:08:21.3   0:08:17.6   0:08:22.8   
   2   Jordan McCubbin        F     3     9   0:28:37.5   0:10:24.6   0:09:15.5   0:08:57.4   
   3   Meridian Haas          F     3     9   0:30:06.7   0:10:00.1   0:10:00.2   0:10:06.4   
   4   Ally Arenson           F     3     9   0:31:07.4   0:10:41.6   0:10:18.4   0:10:07.4   
   5   Andrea Medranda        F     4     9   0:32:34.6   0:10:59.4   0:11:02.9   0:10:32.3   
   6   Mirissa Jarvis         F     4     9   0:32:48.6   0:11:33.4   0:10:28.9   0:10:46.3   
   7   Gina Buono             F     3     8   0:34:01.9   0:12:19.6   0:10:48.6   0:10:53.7   
   8   Anna Brinks            F     3     9   0:40:03.8   0:13:47.3   0:13:00.0   0:13:16.5   
   9   Delaney Kazee          F     3     8   0:43:50.4   0:14:00.0   0:13:51.7   0:15:58.7   
  10   Jana Dimmler           F     3     8   0:44:13.5   0:14:46.4   0:13:23.0   0:16:04.1   


                                 Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Mike Greenbaum         M     4     10  0:23:46.7   0:08:05.5   0:07:46.5   0:07:54.7   
   2   Richard Leap           M     4     10  0:27:12.3   0:09:30.2   0:08:27.6   0:09:14.5   
   3   Lance Rambo            M     4     10  0:27:40.5   0:09:25.5   0:09:03.0   0:09:12.0   
   4   William Howard         M     3     9   0:28:42.4   0:09:45.6   0:09:26.8   0:09:30.0   
   5   Joe Botcherby          M     3     9   0:30:00.1   0:10:44.2   0:09:44.4   0:09:31.5   
   6   Caleb Smith            M     3     9   0:31:34.9   0:10:54.1   0:10:22.5   0:10:18.3   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Eloise Bellingham      F     3     8           -   0:14:07.4   0:12:12.4           -   
       Kevin Black            M     4     10          -           -           -   0:09:23.6   
       Luke Buck              M     3     9           -           -   0:10:01.9   0:10:36.0   
       Jamie Burke            F     3                 -           -   0:09:59.9   0:10:08.7   
       Kyra Butler            F     3     9           -           -           -   0:10:15.4   
       Finn Cox               M     1                 -   0:10:21.8           -           -   
       Liam Cox               M     4                 -           -           -   0:08:56.4   
       Sean Edwards           M     4     10          -   0:14:56.7           -           -   
       Bailey Florek          F     4     10          -           -   0:09:12.4           -   
       Nick Francis           M     4     10          -   0:09:52.8           -           -   
       Nathan Gipprich        M     2     8           -           -   0:08:53.3           -   
       Rebecca Hurlbert       F     4     10          -           -   0:11:44.6   0:12:19.0   
       Tyler Hurtado          M     3     9           -   0:16:29.1           -           -   
       Michael James          M     4     9           -           -   0:09:46.4   0:10:07.0   
       Nathan Ley             M     4     10          -   0:08:26.9           -   0:08:47.6   
       Kyle McCollin          M     4     10          -   0:10:45.8           -           -   
       Caitlin McCubbin       F     3     9           -   0:08:56.0   0:09:00.1           -   
       Katie Rainsberger      F     4     9           -   0:08:27.7   0:09:08.2           -   
       Hunter Sanders         F     3     9           -           -   0:11:41.1   0:11:12.3   
       Tatyana Serrano        F     3     8           -   0:13:40.1   0:13:54.5           -   
       Giancarlo Vance        M     3     9           -   0:11:14.5   0:11:26.9           -   
       Aspen Saren            F     3     8           -           -   0:11:43.5           -   

--------------------------------------------------------------------------------------------

                         Series Results -- 5th-8th Grade -- 1.65 Mile                        


                                 Female Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Lauren Murray          F     6     11  0:37:00.5   0:12:39.2   0:12:07.6   0:12:13.7   
   2   Moira Fry              F     5     11  0:42:46.1   0:14:47.7   0:14:14.2   0:13:44.2   
   3   Sarah Owen             F     6     12  0:50:44.4   0:17:34.9   0:16:44.5   0:16:25.0   
   4   Caroline Russell       F     5     10  0:52:13.6   0:16:54.9   0:17:10.0   0:18:08.7   
   5   Alannah Fry            F     8     13  0:52:26.2   0:17:11.3   0:17:30.7   0:17:44.2   
   6   Kathryn Benson         F     5     11  0:55:15.8   0:17:51.0   0:18:20.7   0:19:04.1   
   7   Sarah Henry            F     5     10  0:57:44.0   0:18:59.6   0:18:54.4   0:19:50.0   


                                 Male Finishers

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
   1   Tristan Pelto          M     6     12  0:33:07.5   0:11:24.0   0:10:54.4   0:10:49.1   
   2   Sean McKenna           M     5     11  0:37:02.3   0:12:38.9   0:12:08.3   0:12:15.1   
   3   Donnie Byers           M     5     10  0:42:05.4   0:14:00.8   0:14:42.3   0:13:22.3   
   4   Andrew Smith           M     5     11  0:45:18.6   0:14:14.5   0:16:23.7   0:14:40.4   


The following runners missed at least one event.

Place  Name                  Sex  Grade  Age  Total Time  Race1 Time  Race2 Time  Race3 Time
       Conor Cox              M     8     13          -           -           -   0:11:04.8   
       Arianna Dewell         F     5     11          -           -   0:18:15.0   0:18:43.3   
       Ian Feign              M     5     10          -   0:12:33.4   0:11:56.0           -   
       Robert Gallegos        M     6     12          -   0:18:37.5           -           -   
       Kaden Hansen           M     6     12          -           -           -   0:11:48.5   
       Andrew Hurlbert        M     6     12          -           -   0:12:18.3   0:13:07.5   
       Niklas Johnson         M     7     13          -   0:13:34.6           -           -   
       Matthew Klepfer        M     6     12          -   0:16:09.9           -           -   
       Doug Klopenstine       M     5     10          -   0:12:56.7   0:13:02.0           -   
       Dustin Kurschner       M     5     11          -           -           -   0:13:29.0   
       Dallas Leasure         M     7                 -   0:14:07.3   0:13:49.4           -   
       Jessica Maher          F     6     12          -   0:17:29.1           -           -   
       Schuyler McInnis       F     5     11          -   0:17:41.5           -           -   
       Ashley Smith           F     7     13          -           -           -   0:16:07.3   
       Trevor Von Boeck       M     5     11          -           -   0:12:21.7   0:12:29.4   
       Marycruz Villa         F     5                 -   0:18:20.6           -           -   

Back to results page