Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


                           2008 Winter Series - SHORT
                                     Awards

 Award Depth is as follows:
 
 Overall: 1 Deep
          (Overall winners are not eligible for Clydesdale/Athena nor Age Group awards)
          
 Clydesdale/Athena: 3 Deep
          (Clydesdale/Athena winners are not eligible for Age Group awards)
          
 Age Groups: 3 Deep
 
 Team: 1 Deep

                                Overall Winners

                                     Male

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Shawn Dubbs              16   Cripple Creek    CO   0:21:55   0:22:19   0:28:31   0:38:01   1:50:46   Woodland Park Boys                      

                                    Female

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sheila Geere             44   Colo Springs     CO   0:25:05   0:25:56   0:34:07   0:42:59   2:08:07                                           


-------------------------------------------------------------------

                                Clydesdale Awards
                                
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Kyle Reno                26   Colo Springs     CO   0:25:39   0:25:12   0:32:20   0:42:13   2:05:24   Clydesdale                              
    2  Mark Ruzycki             41   Denver           CO   0:28:55   0:28:17   0:36:00   0:47:31   2:20:43   Clydesdale                              
    3  Matt Sherman             35   Pueblo West      CO   0:28:49   0:27:39   0:38:12   0:50:32   2:25:12   Clydesdale,Pueblo West Coed             
                                                                
                                
                                Athena Awards

  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   El Poma   Sante     BForest   Total     Team
    1  Stacy Mickelson          25   Fountain         CO   0:43:24   0:41:37   0:54:07   1:12:25   3:31:33   Athena                                  
    2  Maria Fruge              52   Colo Springs     CO   0:47:23   0:45:20   0:56:57   1:17:14   3:46:54   Athena                                  
    3  Tammi Murphy-Kinner      48   Elbert           CO   0:53:34   0:53:39   1:08:36   1:26:47   4:22:36   Athena,El Paso County Sheriff           


-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                     Male

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sam VanGampleare         13   Colo Springs     CO   0:36:21   0:33:43   0:47:14   1:11:57   3:09:15                                           
    2  Jacob Franz              11   Larkspur         CO   1:03:37   1:08:32   1:29:35   1:35:44   5:17:28                                           

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Mike Schmidt             17   Pueblo West      CO   0:23:53   0:23:38   0:31:49   0:42:09   2:01:29   Pueblo West Coed                        
    2  Chris Blackburn          17   Divide           CO   0:25:36   0:23:47   0:34:13   0:43:08   2:06:44   Woodland Park Boys                      
    3  Jacob Smelker            16   Colo Springs     CO   0:26:34   0:26:08   0:35:01   0:45:38   2:13:21   Pine Creek Boys                         

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Jeremy Dreher            27   Colo Springs     CO   0:23:30   0:24:09   0:31:46   0:42:05   2:01:30                                           
    2  Dustin Birdsong          25   Colo Springs     CO   0:30:13   0:29:13   0:37:25   0:49:31   2:26:22                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Nathan McCrary           32   Colo Springs     CO   0:23:04   0:24:03   0:31:31   0:40:38   1:59:16                                           
    2  Josh Roberts             33   Colo Springs     CO   0:25:52   0:25:21   0:34:04   0:43:36   2:08:53                                           
    3  Joel Smith               30   Colo Springs     CO   0:28:01   0:27:30   0:36:12   0:46:45   2:18:28   Quinn's Strolling Steers                

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Joel Hawkins             37   Colo Springs     CO   0:25:56   0:26:59   0:35:23   0:46:22   2:14:40                                           
    2  Scott Winter             36   Colo Springs     CO   0:26:56   0:26:54   0:35:35   0:46:31   2:15:56                                           
    3  Steve Warmingham         39   Colo Springs     CO   0:31:24   0:30:13   0:39:21   0:50:09   2:31:07   Quinn's Strolling Steers                

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Tom Selke                40   Colo Springs     CO   0:24:19   0:24:12   0:30:57   0:40:42   2:00:10                                           
    2  Mark Baines              44   Colo Springs     CO   0:27:22   0:28:44   0:36:43   0:47:49   2:20:38                                           
    3  Chris Clabaugh           41   Colo Springs     CO   0:26:28   0:27:27   0:42:43   0:47:51   2:24:29   Fluke Networks                          

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  James Kahkoska           48   Colo Springs     CO   0:24:53   0:25:52   0:34:33   0:44:18   2:09:36   Fluke Networks                          
    2  Frank Hibbitts           47   Colo Springs     CO   0:24:31   0:26:38   0:34:41   0:44:16   2:10:06                                           
    3  Chief Reno               45   Pueblo           CO   0:30:00   0:33:00   0:39:40   0:53:01   2:35:41                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Steven Simon             52   Colo Springs     CO   0:31:25   0:30:18   0:40:00   0:52:20   2:34:03                                           
    2  Jon Cornick              51   Colo Springs     CO   0:32:57   0:30:16   0:38:48   0:52:14   2:34:15                                           
    3  Mike Selvaggio           53   Colo Springs     CO   0:31:10   0:31:25   0:39:58   0:53:16   2:35:49                                           

                                55 - 59 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Mark Seelye              56   Manitou Spring   CO   0:35:44   0:34:32   0:44:37   0:59:10   2:54:03                                           
    2  Rick Dreher              59   Colo Springs     CO   0:37:46   0:35:26   0:46:37   0:58:50   2:58:39                                           
    3  Les Lundin               58   Colo Springs     CO   0:37:01   0:35:47   0:46:38   1:03:56   3:03:22                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Steve Sager              60   Colo Springs     CO   0:31:24   0:31:53   0:42:08   0:55:06   2:40:31                                           
    2  Don Stauder              60   Colo Springs     CO   0:32:41   0:33:27   0:43:17   0:56:23   2:45:48   Clydesdale                              
    3  Dick Standaert           62   Colo Springs     CO   0:37:45   0:37:13   0:48:54   1:06:17   3:10:09                                           

                                65 - 69 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Geoff Chance             66   Colo Springs     CO   0:40:42   0:36:10   0:46:22   1:00:38   3:03:52   Senior                                  
    2  Jeff Smith               67   Colo Springs     CO   0:36:01   0:37:58   0:48:04   1:04:01   3:06:04   Senior                                  
    3  Ellis Joseph             69   Colo Springs     CO   0:42:08   0:48:26   0:57:42   1:11:38   3:39:54   Senior                                  

                                75 - 79 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Bill Gallegos            77   Colo Springs     CO   0:58:35   0:51:56   1:11:55   1:28:09   4:30:35   Senior                                  

-------------------------------------------------------------------

                            Age Group Award Winners

                                    Female

                               Under 14 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Rachel Mozzetta          14   Colo Springs     CO   0:40:51   0:36:40   0:45:14   0:59:31   3:02:16   Sand Creek Girls                        
    2  Elizabeth Luckel         14   Colo Springs     CO   0:40:52   0:36:09   0:47:40   0:59:30   3:04:11   Sand Creek Girls                        

                                15 - 19 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Anna Marshall            15   Pueblo West      CO   0:28:05   0:27:08   0:35:19   0:49:53   2:20:25   Pueblo West Coed                        
    2  Kaylen Slack             17   Colo Springs     CO   0:30:26   0:27:42   0:35:25   0:46:56   2:20:29   Liberty Girls                           
    3  Amy Kress                16   Colo Springs     CO   0:31:57   0:28:35   0:38:42   0:51:09   2:30:23   Liberty Girls                           

                                20 - 24 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Ashlee Romani            20   Florence         CO   0:34:15   0:30:58   0:39:59   0:52:30   2:37:42                                           
    2  Ali Farmer               24   Colo Springs     CO   0:34:52   0:33:29   0:42:13   0:55:20   2:45:54                                           
    3  Katelyn McNary           24   Colo Springs     CO   0:36:43   0:32:42   0:42:29   0:57:14   2:49:08                                           

                                25 - 29 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Sharon Julia             26   Boulder          CO   0:35:11   0:31:18   0:40:42   0:54:11   2:41:22                                           
    2  Wendy Kimmel             29   Colo Springs     CO   0:38:28   0:36:02   0:48:33   1:02:23   3:05:26                                           
    3  Kim Todd                 25   Colo Springs     CO   0:47:09   0:43:14   0:56:55   1:15:01   3:42:19                                           

                                30 - 34 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Jessica Erickson         30   Colo Springs     CO   0:31:02   0:28:43   0:35:48   0:47:02   2:22:35                                           
    2  Melissa Eichers          32   Colo Springs     CO   0:28:18   0:29:24   0:37:59   0:47:48   2:23:29                                           
    3  Heather VanDerAardweg    34   Colo Springs     CO   0:33:17   0:32:54   0:41:40   0:52:47   2:40:38                                           

                                35 - 39 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Kara Durland             37   Colo Springs     CO   0:32:31   0:33:01   0:42:06   0:54:51   2:42:29                                           
    2  Heather Evans            36   Colo Springs     CO   0:42:57   0:36:31   0:46:30   1:01:18   3:07:16                                           
    3  Michelle Chapman         39   Colo Springs     CO   0:38:29   0:36:54   0:49:27   1:05:18   3:10:08                                           

                                40 - 44 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Kerry Page               40   Colo Springs     CO   0:31:04   0:29:31   0:39:09   0:50:28   2:30:12   Quinn's Strolling Steerettes            
    2  Mary Toman               44   Colo Springs     CO   0:33:49   0:33:52   0:44:20   0:57:16   2:49:17                                           
    3  Debra Wallgren           42   Colo Springs     CO   0:35:58   0:34:22   0:44:58   0:59:58   2:55:16                                           

                                45 - 49 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Eileen Wilfong           49   Colo Springs     CO   0:32:26   0:31:09   0:40:47   0:53:09   2:37:31                                           
    2  Tracey Anderson          46   Colo Springs     CO   0:34:53   0:35:05   0:44:10   0:57:40   2:51:48                                           
    3  Stacey Diaz              47   Pueblo           CO   0:37:21   0:34:02   0:43:46   0:58:10   2:53:19                                           

                                50 - 54 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Susan GriffinKaklikian   52   Castle Rock      CO   0:31:23   0:30:54   0:39:39   0:52:19   2:34:15                                           
    2  Jill Miller              52   Elizabeth        CO   0:32:38   0:30:52   0:40:16   0:52:10   2:35:56                                           
    3  Micky Simpson            51   Peyton           CO   0:33:22   0:38:05   0:45:03   0:57:42   2:54:12                                           

                                60 - 64 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Lorrie Werner            61   Colo Springs     CO   0:42:49   0:46:48   0:59:59   2:01:30   4:31:06                                           

                                70 - 74 Age Group
  Plc  Name                     Age  City          State   Fox Run   ElPomar   SanteFe   BForest   Total     Team
    1  Julie Foster             71   Colo Springs     CO   1:05:03   1:03:09   1:21:12   1:49:22   5:18:46   Senior                                  

--------------------------------------------------------------------------------


                                                     Team Awards
                                        

                                           Team Category: High School Girls   

   1. Team Name: Liberty Girls                           

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Kaylen Slack             F    17   Colo Springs     CO   0:30:26.7 Yes   0:27:42.9 Yes   0:35:25.8 Yes   0:46:56.4 Yes
   Amy Kress                F    16   Colo Springs     CO   0:31:57.3 Yes   0:28:35.3 Yes   0:38:42.3 Yes   0:51:09.2 Yes
   Jennifer Pulscher        F    18   Colo Springs     CO   0:31:58.1 Yes   0:31:32.1 Yes   0:40:36.4 Yes   0:54:42.3 Yes
   Kim Matzke               F    16   Colo Springs     CO   0:40:56.5 No    0:33:12.2 No    0:42:21.0 No    0:58:59.0 No 
   Kristen Selke            F    16   Colo Springs     CO   0:40:57.5 No    0:36:10.1 No    0:45:28.6 No    1:00:37.2 No 
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:34:22.1       1:27:50.3       1:54:44.5       2:32:47.9    
                                           Series Total:    1:34:22.1       3:02:12.4       4:56:56.9       7:29:44.8    

 
--------------------------------------------------------------------------------------------- 
                                           
                                           Team Category: High School Boys   

   1. Team Name: Woodland Park Boys                      

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Shawn Dubbs              M    16   Cripple Creek    CO   0:21:55.3 Yes   0:22:19.2 Yes   0:28:31.7 Yes   0:38:01.3 Yes
   Tanner Boyes             M    18   Divide           CO   0:25:27.6 Yes   0:25:50.5 Yes           -       0:43:01.9 Yes
   Chris Blackburn          M    17   Divide           CO   0:25:36.3 Yes   0:23:47.5 Yes   0:34:13.9 Yes   0:43:08.5 Yes
   Joshua Jones             M    17   Woodland Park    CO   0:26:55.3 No    0:26:27.6 No    0:36:31.4 No    0:50:40.8 No 
   Jason Adams              M    15   Woodland Park    CO   0:27:17.6 No    0:26:41.6 No    0:34:42.5 Yes   0:45:49.2 No 
   Eric Dernbach            M    16   Woodland Park    CO   0:31:16.5 No    0:30:17.5 No    0:38:30.4 No            -    
   Steffen Myers            M    16   Woodland Park    CO   0:31:56.2 No    0:29:24.2 No    0:41:11.5 No    0:54:43.0 No 
   Shean Rainbowstar        M    18   Woodland Park    CO   0:32:54.9 No    0:28:59.6 No    0:38:13.0 No    0:50:26.5 No 
   Scott Wagner             M    26   Woodland Park    CO           -       0:37:45.6 No            -               -    
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:12:59.2       1:11:57.2       1:37:28.1       2:04:11.7    
                                           Series Total:    1:12:59.2       2:24:56.4       4:02:24.5       6:06:36.2    


-----------------------------------------------------------------------------------------

                                           Team Category: High School Coed   
                                           
                                           
   1. Team Name: Pueblo West Coed                        

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Mike Schmidt             M    17   Pueblo West      CO   0:23:53.5 Yes   0:23:38.2 Yes   0:31:49.9 Yes   0:42:09.7 Yes
   Michael Cernoia          M    15   Pueblo West      CO   0:24:18.3 Yes   0:24:51.2 Yes   0:31:16.0 Yes           -    
   Anna Marshall            F    15   Pueblo West      CO   0:28:05.0 Yes   0:27:08.4 Yes   0:35:19.2 Yes   0:49:53.9 Yes
   Matt Sherman             M    35   Pueblo West      CO   0:28:49.8 No    0:27:39.8 No    0:38:12.4 No    0:50:32.8 No 
   Jamen Cox                M    16   Pueblo West      CO   0:32:06.8 No    0:28:24.3 No    0:37:08.0 No    0:57:06.9 No 
   Justen Cox               M    16   Pueblo West      CO   0:32:08.0 No    0:29:41.9 No    0:37:46.9 No    0:55:44.2 No 
   Liz Lara                 F    16   Pueblo West      CO   0:33:14.9 No    0:32:31.1 No    0:43:39.0 No            -    
   Jordan Montera           M    15   Pueblo West      CO           -       0:26:58.8 No            -       0:43:11.9 Yes
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:16:16.8       1:15:37.8       1:38:25.1       2:15:15.5    
                                           Series Total:    1:16:16.8       2:31:54.6       4:10:19.7       6:25:35.2    

                                            
--------------------------------------------------------------------------------------------------                                           
 
                                           Team Category: Open/Corporate Women


   1. Team Name: Quinn's Strolling Steerettes            

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Kerry Page               F    40   Colo Springs     CO   0:31:04.1 Yes   0:29:31.1 Yes   0:39:09.2 Yes   0:50:28.9 Yes
   Karen Evers              F    33   Colo Springs     CO   0:36:40.4 Yes   0:33:58.6 Yes   0:44:09.5 Yes   0:58:51.4 Yes
   Devra Ashby              F    32   Colo Springs     CO   0:40:16.7 Yes   0:36:19.3 Yes   0:49:28.9 Yes   1:04:26.2 Yes
   Susan Mopper             F    30   Colo Springs     CO           -       0:41:34.1 No    0:54:24.0 No    1:08:24.9 No 
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:48:01.2       1:39:49.0       2:12:47.6       2:53:46.5    
                                           Series Total:    1:48:01.2       3:27:50.2       5:40:37.8       8:34:24.3    

---------------------------------------------------------------------------------------------------

                                           Team Category: Open/Corporate Men                                           
                                           

   1. Team Name: Fluke Networks                          

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   James Kahkoska           M    48   Colo Springs     CO   0:24:53.9 Yes   0:25:52.0 Yes   0:34:33.7 Yes   0:44:18.4 Yes
   Chris Clabaugh           M    41   Colo Springs     CO   0:26:28.7 Yes   0:27:27.9 Yes   0:42:43.7 Yes   0:47:51.5 Yes
   John Monk                M    39   Larkspur         CO   0:32:59.0 Yes           -       0:43:05.3 No    0:57:06.1 Yes
   Robert Wilcox            M    46   Colo Springs     CO           -       0:25:01.8 Yes           -               -    
   Garrett Edwards          M    26   Peyton           CO           -               -       0:32:01.4 Yes           -    
   Matt Gerholdt            M    34   Colo Springs     CO           -               -               -       0:57:44.3 No 
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    1:24:21.6       1:18:21.7       1:49:18.8       2:29:16.0    
                                           Series Total:    1:24:21.6       2:42:43.1       4:32:02.1       7:01:18.1    

----------------------------------------------------------------------------------------

                                           Team Category: Open/Corporate Coed
                                           
   1. Team Name: Jimmy No No's                           

                                                                  Race 1          Race 2          Race 3          Race 4
   Name                   Sex   Age   City             St      Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored    Time  Scored
   Steve Wolf               M    36   Colo Springs     CO   0:35:10.5 Yes   0:31:19.4 Yes   0:40:08.0 Yes   0:58:49.3 Yes
   Carolyn Smith            F    31   Colo Springs     CO   0:44:57.6 Yes   0:39:04.5 Yes   0:51:48.7 No    1:11:30.0 No 
   Elissa Washburn          F    38   Colo Springs     CO   0:46:42.7 Yes   0:44:29.9 No    0:50:28.1 Yes   1:19:11.1 No 
   Dixie Frank              F    31   Colo Springs     CO   0:47:54.5 No    0:46:23.2 No    0:59:42.2 No    1:06:23.4 Yes
   Jim Buckley              M    37   Colo Springs     CO           -       0:31:01.2 Yes   0:41:45.2 Yes   0:51:45.3 Yes
   Elizabeth Wilson         F    31   Colo Springs     CO           -               -               -       1:08:58.0 No 
                                                            -------------   -------------   -------------   -------------
                                  Total of Scored Times:    2:06:50.8       1:41:25.1       2:12:21.3       2:56:58.0    
                                           Series Total:    2:06:50.8       3:48:15.9       6:00:37.2       8:57:35.2    

Back to results page