Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado

Kids Series Results Combined After 4 Races


                                Kids Fall Series                                
                                    Event #4                                    
                                   Palmer Park                                  
                                November 15, 2009                               

3 races were held.  The first two were untimed.

Note: Only 3 races were held instead of 5 because snow and ice on the trails.

If you have questions about the results, please fire off an e-mail to
Dave Sorenson at DavidSorenson@msn.com

If you have other questions about the Kids Fall Series, please send
an e-mail to Micky Simpson at mickysim@yahoo.com

All results are in alphabetical order.

101 Total Finishers

-------------------------------------------------------------------------------

            Race #1  -- 50 yards, untimed -- Toddlers -- 12 Finishers           

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School           Bib#
Sydney Buesser                     F           4         Howbert         2506
Sariah Burkhart                    F           1                         2513
Jade Carter-Oyer                   F           3         Ruth Washburn   2525
Paxtin Caruso                      M           3         Buena Vista     2527
Jonas Crolley                      M           2                         2543
Kristina DeLaRoche                 F           3                         2558
Paige Garrett                      F           3         Calvary Pre     2593
Reagan Lamb                        F           2                         5662
Sarah Reed                         F           3         SPIG            5883
Riley VanBrimmer                   F           3                         2723
Jake Webber                        M           1         Thomas Maclar   2740
Sabrina Wilson                     F           2                         2758

-------------------------------------------------------------------------------

        Race #2  -- 600 yards, untimed -- Super Toddlers -- 54 Finishers        

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School           Bib#
Haley Anthony                      F           5         Abrams          2265
Kurstin Anthony                    F           5         Abrams          2279
Tucker Anthony                     M           7                         2284
Riley Batura                       M           4                         2338
Luke Buesser                       M           7         Howbert         2504
Reed Buesser                       M           6                         2505
Trout Buesser                      M           8         Howbert         2507
Giossaye Burdick                   M           8         Evans           2508
Lilly Burdick                      F           4         Calvary Pre     2509
Joshua Burkhart                    M           4                         2512
Alexa Caruso                       F           5         Buena Vista     2526
Jaden DeLaRoche                    M           6         TCA             2557
Liam Dietrich                      M           6         Columbine       2560
Nolen Dietrich                     M           4         Columbine       2561
Owen Dietrich                      M           8         Columbine       2562
Abby Doyle                         F           9         Abrams          2567
Abigail Egerstaffer                F           8         Abrams          2568
Claudia Egerstaffer                F           7         Abrams          2569
Esperansa Falcon                   F           5                         2579
Karissa Falcon                     F           8         Abrams          2580
Jordan Franks                      M           7         Chipeta         2587
Elle Freer                         F           6         CSC             2589
Piper Garrett                      F           5         Calvary Pre     2594
Kiyonna Glover                     F           6         Abrams          2601
Matt Harris                        M           8         Summit          2617
Emma Hawkins                       F           8         Chinook Trail   2618
Hannah Hawkins                     F           6         Chinook Trail   2619
Noah Hawkins                       M           7         Prairie Winds   2621
Makaylab Hill                      M           5         Abrams          2627
Brisco Hudson                      M           5         Summit          2632
Colton Hudson                      M           8         Summitt         2633
Wyatt Hudson                       M           7         Summit          2634
Chloe Kemp                         F           5         Antelope Trai   2649
Cian Melker                        M           5         MSES            5741
Bennett Murray                     M           3         A Propos Pre    5770
Logan Murray                       M           6         Skyway          5779
Moriyana Nieves                    F           8         Abams           5783
Kian O'Boyle                       M           5         Midland Intl    5793
Reilly O'Boyle                     F           3         Canon           5801
Jonathan PattersonGray             M           4                         5823
Monet PattersonGray                F           8         Abrams          5824
Gabriel Prata                      M           7         Gold Camp       5862
Julia Prata                        F           5         Gold Camp       5863
John Reed                          M           7         SPIG            5877
Maggie Reed                        F           6         SPIG            5882
Drew Reichart                      M           5         Howbert         5884
Schafer Reichart                   M           7         Howbert         5885
Kylah Ricks                        F           6         Sierra Vista    5989
Kyla Scott                         F           4         Sand Creek      2667
Zander Scott                       M           6         Buena Vista     2668
Liam Sexton                        M           6         Freemont        2672
Chelsea Webber                     F           5         Foothill        2739
Isabella Wilson                    F           6                         2756
Orion Wilson                       M           7                         2757

-------------------------------------------------------------------------------

         Race #3  -- 1 1/2 miles -- Super Duper Toddlers -- 35 Finishers        

Name                   Time       Sex  Grade  Age        School           Bib#
Nick Abeyta            0:12:41.6   M           9                          405
Liliana Boice          0:12:57.0   F           9         Foothills       2372
Vincent Boice          0:12:28.3   M          13         Eagle View      2373
Tadesse Burdick        0:10:26.1   M           8         Evans           2510
Heath Busche           0:10:50.6   M          10                         2516
Seth Busche            0:13:03.0   M           6                         2517
Brittany Cardin        0:18:14.0   F          10                         2518
Marisa Cardin          0:12:01.3   F          13                         2520
Madison Cooper         0:10:30.5   F          13         Mtn Ridge       2836
Conor Cox              0:08:09.6   M          15         Palmer Ridge    2823
Finn Cox               0:13:44.7   M           8         DaVinci Acdy    2542
Krista Davis           0:17:30.7   F          10         CMCA            2551
Tacey Davis            0:17:31.8   F           7         CMCA            2553
Benjamin Dingman       0:08:39.8   M          11         Mtn Ridge       2821
Emily Dingman          0:10:01.1   F          13         Mtn Ridge       2822
Alex Dove              0:10:18.8   M          10         AEES            2564
Michael Dove           0:09:46.2   M          13         MRMS            2565
Emily Estep            0:14:54.8   F           9         Columbine       2576
Nathan Estep           0:14:54.3   M           7         Columbine       2577
Ethan Freer            0:11:14.5   M           9         CSC             2590
Victor Glover          0:17:28.9   M           9         Abrams          2602
Lilliana Hamilton      0:09:20.9   F           9         Academy Inter   2616
Devonta Hill           0:15:05.8   M           7         Abrams          2626
Joshua Kates           0:13:35.9   M           5                         2647
Dallas Leasure         0:08:36.1   M          14         Liberty         5675
Nathan Ley             0:09:16.4   M          11         Holmes          5691
Caitlin McCubbin       0:10:24.0   F          10         Foothills       5736
Jordan McCubbin        0:10:59.3   F          10         Foothills       5740
Carl Reed              0:11:20.5   M           9         SPIG            5876
Liberty Ricca          0:12:20.5   F           8         Mountain View   5908
Claire Ruth            0:10:26.6   F          13         TCA             5998
Jack Snyder            0:14:06.0   M           8         St Peters       2681
Amelia Spell           0:13:12.4   F           9         Gold Rush       2683
Dylan Stimson          0:10:34.7   M          13         Thomas McLare   2692
Wesley Wright          0:14:43.7   M           7                         2761

Back to results page