Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


               2001 FALL SERIES UTE VALLEY PARK - 08K
                         Ute Valley Park
                       Colorado Springs, CO
                        October 28, 2001

           Results Sorted By Age Groups

                  Male Age Groups

                 Male: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CHRIS ANDERSON            14     0:46:26   
  2     DEREK BERKEBILE           14     0:50:03   
  3     KENNETH JOHNSTON          13     0:53:13   
  4     NICK BERTRAND             13     0:54:22   
  5     DEVIN WAHL                11     0:58:09   
  6     KIRK MORROW               12     0:59:33   

                Male:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     JAKE STEWART              19     0:39:19   CRCEMPLOYEE   
  2     DAVID STEFFES             16     0:40:57   
  3     MIKE BURTON               17     0:42:59   
  4     JAMES PAVLICK             17     0:43:42   
  5     CASEY DARLOW              15     0:43:58   
  6     JUSTIN ABDELLA            17     0:44:24   
  7     BRANDON SHORT             16     0:44:36   
  8     KYLE WILLIAMS             17     0:47:08   
  9     RYAN HANNIGAN             17     0:49:41   
 10     MATT MOSCOSO              18     0:50:40   
 11     LUKE HENDERSON            15     0:54:56   
 12     SEAN MERRITT              15     1:00:10   RACING RAVENS 
 13     AARON CONWAY              15     1:05:56   

                Male:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     TRENT BRINEY              23     0:35:50   CRCEMPLOYEE   
  2     MATT MOSMAN               23     0:37:31   BRCOMPANY     
  3     CHRISTOPH ZURCHER         24     0:46:37   SOZO'S SOSO   
  4     JARED VETETO              24     1:29:12   

                Male:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CODY HILL                 28     0:38:51   BRCOMPANY     
  2     CHRISTOPHER BORTON        26     0:39:06   
  3     JEFF PRATA                28     0:39:17   BRCOMPANY     
  4     ERIC PETERSON             29     0:39:36   CRC WTB       
  5     TOM HOOK                  27     0:43:28   
  6     JON HOMER                 27     0:45:56   
  7     RADEK VIDENSKY            25     0:48:12   
  8     KEVIN HOUGHTON            27     0:51:52   
  9     MARK SCHULTZ              27     0:58:55   
 10     DOUG PAPE                 29     0:59:02   CSFD          
 11     MICHAEL MELANSON          25     0:59:16   
 12     KYLE WHITNEY              27     1:00:50   
 13     MARK ROCCO                25     1:01:46   

                Male:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     GERALD ROMERO             30     0:37:10   
  2     NEAL OSELAND              32     0:39:57   FALL GUYS     
  3     BRETT WILSON              33     0:41:03   P2 TRI COED   
  4     ANDREW HACKLER            33     0:41:06   
  5     PAUL SULLIVAN             34     0:41:24   FALL GUYS     
  6     JAMES WEBBER              33     0:41:57   
  7     LON THURMAN               32     0:42:27   CRC WTB       
  8     STEVE KANDRACH            32     0:42:41   CRC WTB       
  9     RAMSAY RAYNER             34     0:43:27   LOOSE LEAVES  
 10     KEVIN SIENKOWSKI          34     0:43:57   
 11     JIM LEE                   32     0:45:01   
 12     BEN KIRK                  31     0:46:25   SLOW WHITE TRI
 13     KENT MURRAY               32     0:46:31   LOOSE LEAVES  
 14     JASON GOSS                31     0:46:36   
 15     ROB NAESER                31     0:47:36   
 16     JEFF MILLER               33     0:48:29   
 17     JOHN HANN                 34     0:49:09   
 18     DOUGLAS BURSNALL          31     0:49:16   LOOSE LEAVES  
 19     DANIEL LOWENBERG          33     0:50:41   
 20     JONATHAN VETETO           31     0:51:37   
 21     TIM CONDIT                31     0:52:01   SLOW WHITE TRI
 22     DAVID BENNETT             30     0:53:12   RACING RAVENS 
 23     BRIAN MCCARRIE            33     1:00:26   
 24     RICK CRAWFORD             33     1:01:30   

                Male:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MATT CARPENTER            37     0:35:06   FALL GUYS     
  2     MATT VON THUN             35     0:38:31   
  3     BILL MEANS                36     0:40:30   FELL & GOT UP 
  4     LARRY SEIDMAN             38     0:42:08   SLOW WHITE TRI
  5     STEVE SCHOLZ              37     0:42:46   
  6     DAVID BIEDA               39     0:43:46   
  7     CURT HOLDER               35     0:44:37   
  8     MARC KIPP                 39     0:44:59   CRCOMPANY     
  9     NEAL TAYLOR               38     0:45:08   
 10     TOM ROEMER                36     0:45:24   LOOSE LEAVES  
 11     ROBERT CASTALDI           35     0:45:36   
 12     MARK PHILLIPS             37     0:46:08   
 13     KEN STAUB                 38     0:46:40   
 14     MYRON BERG                39     0:47:38   
 15     PETER TONSITS             39     0:48:11   
 16     ROB ROLLEY                37     0:48:36   
 17     JEFF HUGHES               38     0:48:56   
 18     ROBERT OSTRANDER          36     0:48:57   
 19     JEFF ANGUS                35     0:49:42   
 20     MARK KUHN                 35     0:51:32   
 21     MICHAEL PARKER            38     0:51:44   
 22     CARL OLSON                39     0:52:20   
 23     ANDY DILLON               38     0:52:36   4-RUNNERS     
 24     RICHARD BURREL            35     0:54:43   
 25     GREG SEGURA               39     0:56:47   CSFD          
 26     ROBB HOOK                 37     0:57:23   
 27     MIKE CASLIN               38     0:59:07   
 28     JEFF VAN BEMDEN           38     1:00:52   
 29     BILL LACEY                37     1:04:39   
 30     EVAN PEDERSEN             36     1:04:52   4-RUNNERS     
 31     ROBERT RONAS              37     1:06:13   
 32     TIM MOSES                 35     1:10:57   

                Male:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DOUG HUGILL               40     0:36:07   BRCOMPANY     
  2     TIM ALLISON               40     0:41:11   FELL & GOT UP 
  3     BARON HERDELIN-DOHERTY    42     0:43:37   LOOSE LEANS   
  4     BRIAN KEYS                41     0:44:08   CSFD          
  5     DAVID TAYLOR              44     0:45:16   
  6     DAVID CONWAY              43     0:47:01   
  7     ROBIN FONTENOT            41     0:48:07   
  8     MICHAEL WAHL              43     0:48:46   
  9     DAVID NELSON              40     0:49:14   P2 TRI COED   
 10     GEOFF MILLER              43     0:49:41   
 11     CHUCK FARRINGTON          40     0:50:14   
 12     SID RUBEY                 40     0:50:16   
 13     TIM ROYSTON               43     0:51:55   
 14     KIM GEIGER                40     0:53:05   
 15     GREG HADDON               41     0:54:30   
 16     MIKE YEAGER               43     0:54:45   
 17     KEVIN FELDOTTO            42     0:55:47   
 18     CLINT GAFFNEY             44     0:56:40   
 19     MICHAEL DUNCAN            44     0:57:36   
 20     KELLY MCKENNA             44     1:01:03   
 21     STEPHEN SHUMWAY           41     1:01:10   

                Male:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     WOODY NOLEEN              45     0:43:07   CRC WTB       
  2     RICH HADLEY               45     0:43:17   
  3     AL DE LA ROCHE            47     0:43:28   
  4     DAN JENSEN                45     0:47:00   
  5     BRIAN SWEENEY             46     0:47:39   
  6     TONY ABDELLA              47     0:49:54   
  7     MARTIN SHEPPERDSON        48     0:50:56   
  8     GORDON BARNETT            47     0:51:24   
  9     JOHN O'NEILL              48     0:52:08   CRCEMPLOYEE   
 10     CHRIS THOMAS              45     0:52:11   
 11     MIKE BORTON               45     0:52:42   
 12     ROBERT MCKINNEY           49     0:53:44   
 13     EDWARD ORTIZ              45     0:54:06   
 14     RON ILGEN                 49     0:55:02   
 15     ED BROWNE                 47     0:55:07   
 16     STEVEN JENNINGS           47     0:56:39   
 17     TOM GARDUNO               48     0:56:42   
 18     DENNIS HOWARD             48     1:00:04   TEAM CF       
 19     STEVE MORROW              46     1:01:52   
 20     BUZZ BORRIES              48     1:02:59   SLOW WHITE TRI
 21     GEORGE GREGOR             49     1:04:27   

                Male:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MICHAEL ORENDORFF         50     0:42:32   LOOSE LEAVES  
  2     GEORGE GRECO              53     0:47:33   
  3     WILLIAM ALLEN             53     0:49:19   
  4     JAMES BECKENHAUPT         54     0:51:23   
  5     DAVE THOMSON              50     0:52:59   
  6     JOHN MILLS                50     0:53:57   
  7     ALAN JOHNSON              53     0:55:05   RACING RAVENS 
  8     STEPHEN SAGER             54     0:55:39   
  9     STEPHEN FUHRMANN          51     0:58:13   
 10     TOM SAYERS                54     0:58:45   TEAM CF       
 11     BILL WALKER               52     1:05:33   

                Male:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DENNIS NORMOYLE           57     0:52:51   
  2     DARRELL WEAVER            55     0:54:29   
  3     BOB MCBRIDE               55     1:00:36   
  4     STEVE MCDERMETT           57     1:11:34   

                Male:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CARSON BLACK              60     0:53:18   SOZO'S SOSO   
  2     CHARLES FUERMAN           63     1:03:45   
  3     BILL MOYLE                62     1:04:31   

                Male:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     FRED WRIGHT               67     0:58:26   
  2     ED MIGHELL                71     1:05:45   
  3     PHIL FOSTER               67     1:06:06   

------------------------------------------------------------

                 Female Age Groups

                 Female: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HILLORY DAVIS             12     0:50:12   
  2     ELIZABETH PASKO           12     0:52:42   
  3     CALI BIGARI               14     1:06:34   

                Female:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     AMY GEORGE                18     0:56:34   

                Female:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HEATHER K STITES          22     0:56:48   
  2     MARISA HONEYCUTT          23     1:09:53   
  3     KIM MUNGER                23     1:12:29   

                Female:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     AIMEE STOUT               27     0:48:24   
  2     MELISSA MEYER             26     0:52:21   
  3     JENNIFER HANLON           25     0:52:28   
  4     CAMI STOCK                25     0:53:32   P2 TRI GIRLS  
  5     CANDICE JOHNSON           29     0:55:15   
  6     ANGELA LARSON             28     0:55:23   
  7     CHARITY PEAK              28     0:55:52   
  8     STEPHANIE HOMER           26     0:59:48   
  9     APRIL HOOK                26     1:01:36   
 10     JULIE COZAD               26     1:06:54   SOZO'S SOSO   
 11     PERSEPHONE VENABLE        29     1:08:58   
 12     SUZANNE WALTER            29     1:11:33   4-RUNNERS     

                Female:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     ROCHELLE HYATT            33     0:50:10   
  2     TAMARA ROGERS             34     0:51:09   P2 TRI COED   
  3     KAREN MONK                34     0:53:26   
  4     EMILY GROVE               34     0:57:04   
  5     MELISSA WATERS            30     0:57:30   
  6     LAURA BERG                34     0:58:48   
  7     MEL JOHNSON               30     1:01:38   
  8     CAROLYN DIRSCHERL         32     1:02:27   
  9     JOY GODBEE                30     1:03:52   
 10     JALEH WUTHIER             33     1:04:56   
 11     EMILY DORMER              33     1:06:05   
 12     TINA CASSENS              32     1:06:28   
 13     KATHY KIRK                32     1:08:42   
 14     JANE DILLON               32     1:12:59   4-RUNNERS     
 15     MARYBETH HOOD             31     1:17:15   

                Female:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURA MITCHELL            38     0:47:47   FELL & GOT UP 
  2     TRACI DWORSHAK            37     0:49:27   CRCEMPLOYEE   
  3     LYNN HELLENGA             39     0:53:32   FELL & GOT UP 
  4     LORI HAMMOND              38     0:58:12   
  5     DIANE ZAMOT               36     0:59:35   
  6     ANN JOYCE                 36     1:04:46   
  7     BARBARA BUTLER            38     1:04:48   
  8     LINDA RONAS               36     1:04:49   
  9     LISA HERDELIN-DOHERTY     35     1:06:08   

                Female:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURIE RYAN               44     0:47:09   
  2     CARRIE YEAGER             40     0:51:07   
  3     SANDY KLOSTER             40     0:52:00   
  4     DAYNA NELSON              40     0:52:33   P2 TRI COED   
  5     TERESA TAYLOR             41     0:53:34   
  6     SHARON MCDOWELL-LARSON    41     0:53:51   
  7     MICKY SIMPSON             44     0:54:45   
  8     CHRISTINA HUNNICUTT       44     0:57:25   
  9     GLENDA KELLY              40     0:59:05   
 10     TANYA SCHWINDT            40     0:59:23   
 11     DEBBIE THOMAS             43     0:59:45   
 12     SUSAN WICH-RODRIQUEZ      43     1:00:53   TEAM CF       
 13     RUTH HIATT                41     1:04:27   
 14     MARY JO CAMPBELL          44     1:05:08   
 15     VICKI GRICIUS             43     1:06:23   
 16     NANCY BIGARI              41     1:06:33   
 17     SUSAN HART                42     1:07:18   
 18     SHARON JOHNSON            41     1:09:50   
 19     DIANE CAHALAN             43     1:11:23   
 20     CHERYL BOYD               44     1:22:45   
 21     KATHY CHARLOT             42     1:22:48   

                Female:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     SUSAN KAKLIKIAN           46     0:47:26   
  2     MICHELE DAVIS             45     0:53:40   
  3     BEATRICE ZURCHER          49     0:57:20   SOZO'S SOSO   
  4     CAROL SAUCEDA             47     0:57:45   
  5     SUE LLOYD                 45     1:02:03   
  6     CAROL BILBREY             47     1:02:50   TEAM CF       
  7     DARYLL STEVENS            49     1:03:44   
  8     KRISTY EMERSON            46     1:09:45   
  9     LAURIE LAHNERT            46     1:11:20   
 10     KATHERINE SKITT           46     1:14:22   

                Female:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LYNN PAULEY               54     0:56:50   
  2     CAROL LYNDELL             53     0:57:23   
  3     ZANE MEREDITH             50     1:13:46   

                Female:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MARTHA KINSINGER          67     1:07:49   
Updated 11/7/01
 Back to results page