Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


         2001 FALL SERIES PALMER PARK - 10K
                  October 28, 2001

           Results Sorted By Age Groups

                  Male Age Groups

                 Male: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CHRIS ANDERSON            14     0:46:00   
  2     PATRYK MATECKI            13     0:51:34   
  3     KENNETH JOHNSTON          13     0:53:55   
  4     DEREK BERKEBILE           14     0:57:54   
  5     ALLEN BROWNE              14     1:09:34   

                Male:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     AARON LOPEZ               17     0:42:45   
  2     ANDREW ABDELLA            15     0:44:09   
  3     ADAM DANIELSON            17     0:44:29   
  4     JAKE STEWART              19     0:45:58   CRCEMPLOYEE   
  5     LARRY WITTE               16     0:49:35   
  6     MATT MOSCOSO              18     0:53:39   
  7     KYLE WILLIAMS             17     0:55:24   
  8     AARON CONWAY              15     0:59:39   
  9     LUKE HENDERSON            15     1:02:54   

                Male:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     TRENT BRINEY              23     0:39:11   CRCEMPLOYEE   
  2     MATT MOSMAN               23     0:39:53   BRCOMPANY     
  3     CHRISTOPH ZURCHER         24     0:48:54   SOZO'S RACING 

                Male:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     JONATHAN CAVNER           27     0:42:03   FALL GUYS     
  2     ERIC PETERSON             29     0:43:10   CRC WTB       
  3     CODY HILL                 28     0:43:11   BRCOMPANY     
  4     DAVID STEFFES             26     0:43:45   SUEDEIFEL     
  5     CHRISTOPHER BORTON        26     0:45:04   
  6     JEFF PRATA                28     0:45:05   BRCOMPANY     
  7     JON HOMER                 27     0:48:21   
  8     RADEK VIDENSKY            25     0:50:05   
  9     DOUG PAPE                 29     0:54:46   CSFD          
 10     KEVIN HOUGHTON            27     0:55:32   
 11     MARK SCHULTZ              27     0:59:36   
 12     MICHAEL MELANSON          25     1:03:54   
 13     KYLE WHITNEY              27     1:05:11   

                Male:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     BRETT WILSON              33     0:42:39   P2 TRI COED   
  2     NEAL OSELAND              32     0:42:45   FALL GUYS     
  3     ANDREW HACKLER            33     0:43:24   
  4     GERALD ROMERO             30     0:43:43   
  5     PAUL SULLIVAN             34     0:43:48   FALL GUYS     
  6     JAMES WEBBER              33     0:44:06   
  7     ALAN DAVIDSON             30     0:44:17   
  8     RAMSAY RAYNER             34     0:45:11   LOOSE LEAVES  
  9     DAVID FORSEE              32     0:45:14   
 10     STEVE KANDRACH            32     0:45:54   CRC WTB       
 11     LON THURMAN               32     0:47:24   CRC WTB       
 12     JIM LEE                   32     0:48:09   
 13     ROB NAESER                31     0:48:36   
 14     BEN KIRK                  31     0:49:20   SLOW WHITE TRI
 15     KENT MURRAY               32     0:49:29   LOOSE LEAVES  
 16     JOHN HANN                 34     0:50:43   
 17     DOUGLAS BURSNALL          31     0:52:38   LOOSE LEAVES  
 18     JONATHAN VETETO           31     0:53:46   
 19     WALLY WESTLAKE            30     0:55:28   
 20     DAVID BENNETT             30     0:55:55   RACING RAVENS 
 21     ROBERT GULLY              31     0:56:08   
 22     MARK REYNOLDS             33     0:56:32   
 23     BRIAN MCCARRIE            33     1:00:30   
 24     RICK CRAWFORD             33     1:04:40   
 25     JEFF MILLER               33     1:06:26   
 26     CLYDE MCLAREN             31     1:07:00   
 27     JAY WALTHER               30     1:08:39   

                Male:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MATT CARPENTER            37     0:37:12   FALL GUYS     
  2     MATT VON THUN             35     0:40:46   
  3     BILL MEANS                36     0:43:18   FELL & GOT UP 
  4     DAVID BIEDA               39     0:45:59   
  5     LARRY SEIDMAN             38     0:46:01   SLOW WHITE TRI
  6     CURT HOLDER               35     0:47:27   
  7     NEAL TAYLOR               38     0:47:37   
  8     ROBERT CASTALDI           35     0:48:07   
  9     MICHAEL PARKER            38     0:48:21   
 10     MARC KIPP                 39     0:48:57   CRCOMPANY     
 11     ROB ROLLEY                37     0:51:49   
 12     ROBERT OSTRANDER          36     0:52:27   
 13     MARK KUHN                 35     0:53:14   
 14     PETER GATES               37     0:53:55   
 15     MIKE CASLIN               38     0:53:57   
 16     NATHAN WAGNER             39     0:53:58   
 17     TODD WHISMAN              36     0:54:46   
 18     CARL OLSON                39     0:55:31   
 19     ANDY DILLON               38     0:58:27   4-RUNNERS     
 20     GREG SEGURA               39     1:00:06   CSFD          
 21     DUANE REDELSHEIMER        36     1:00:28   
 22     ROBB HOOK                 37     1:01:20   
 23     JEFF VAN BEMDEN           38     1:05:30   
 24     EVAN PEDERSEN             36     1:08:17   4-RUNNERS     
 25     ROBERT RONAS              37     1:09:50   

                Male:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DOUG HUGILL               40     0:38:29   BRCOMPANY     
  2     TIM ALLISON               40     0:44:23   FELL & GOT UP 
  3     BARON HERDELIN-DOHERTY    42     0:45:15   LOOSE LEANS   
  4     DAVID TAYLOR              44     0:48:14   
  5     BRIAN KEYS                41     0:49:34   CSFD          
  6     ROBIN FONTENOT            41     0:50:06   
  7     CHUCK FARRINGTON          40     0:52:26   
  8     BRYAN WILLIS              41     0:53:06   
  9     GEOFF MILLER              43     0:53:53   
 10     GREG HADDON               41     0:54:01   
 11     TIM ROYSTON               43     0:55:00   
 12     KIM GEIGER                40     0:55:16   
 13     KEVIN FELDOTTO            42     0:55:57   
 14     ED SCHRANK                41     0:58:16   
 15     DAVID CONWAY              43     0:59:13   
 16     MICHAEL DUNCAN            44     0:59:31   
 17     JIM SCHWINDT              42     0:59:32   
 18     MIKE YEAGER               43     0:59:57   
 19     JOHN GRABER               41     1:02:30   CSFD          
 20     CLINT GAFFNEY             44     1:02:34   
 21     KELLY MCKENNA             44     1:04:37   
 22     STEPHEN SHUMWAY           41     1:04:54   
 23     SCOTT WOODWORTH           40     1:07:34   

                Male:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     AL DE LA ROCHE            47     0:45:16   
  2     RICH HADLEY               45     0:45:17   
  3     WOODY NOLEEN              45     0:45:38   CRC WTB       
  4     BRIAN SWEENEY             46     0:50:43   
  5     DAN JENSEN                45     0:51:35   
  6     GORDON NEAL               45     0:53:00   
  7     GORDON BARNETT            47     0:53:51   
  8     MARTIN SHEPPERDSON        48     0:55:06   
  9     ROBERT MCKINNEY           49     0:56:25   
 10     TONY ABDELLA              47     0:56:57   
 11     CHRIS THOMAS              45     0:57:13   
 12     RON ILGEN                 49     0:58:07   
 13     MIKE BORTON               45     0:58:29   
 14     STEVEN JENNINGS           47     0:58:34   
 15     STEVE LARSON              45     0:58:47   
 16     EDWARD ORTIZ              45     0:58:48   
 17     NEAL SARGENT              49     0:58:54   
 18     TOM GARDUNO               48     1:02:37   
 19     BUZZ BORRIES              48     1:05:48   SLOW WHITE TRI
 20     DENNIS HOWARD             48     1:06:20   TEAM CF       
 21     MARTIN HENDERSON          46     1:06:40   

                Male:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MICHAEL ORENDORFF         50     0:45:16   LOOSE LEAVES  
  2     GEORGE GRECO              53     0:50:59   
  3     WILLIAM ALLEN             53     0:52:44   
  4     JOHN MILLS                50     0:57:19   
  5     STEPHEN SAGER             54     0:59:04   
  6     ALAN JOHNSON              53     1:00:11   RACING RAVENS 
  7     TOM SAYERS                54     1:03:46   TEAM CF       
  8     STEPHEN FUHRMANN          51     1:03:57   
  9     LEROY SMITH               52     1:07:55   

                Male:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     DENNIS NORMOYLE           57     0:56:38   
  2     DARRELL WEAVER            55     0:58:13   
  3     STEVE MCDERMETT           57     1:16:06   

                Male:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CARSON BLACK              60     0:56:34   SOZO'S RACING 
  2     CHARLES FUERMAN           63     1:08:16   
  3     BILL MOYLE                62     1:11:32   

                Male:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     FRED WRIGHT               67     1:02:23   
  2     ED MIGHELL                71     1:16:07   

------------------------------------------------------------

                 Female Age Groups

                 Female: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HILLORY DAVIS             12     0:52:55   
  2     ELIZABETH PASKO           12     0:56:07   

                Female:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     HEATHER K STITES          22     0:58:51   
  2     MELISSA MOLGARD           23     1:05:39   
  3     KIM MUNGER                23     1:12:29   

                Female:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     PENNY OSBORNE             27     0:48:36   
  2     AIMEE STOUT               27     0:54:06   
  3     JENNIFER HANLON           25     0:56:28   
  4     MELISSA MEYER             26     0:56:29   
  5     ANGELA LARSON             28     0:59:12   
  6     CHARITY PEAK              28     0:59:56   
  7     CANDICE JOHNSON           29     1:00:02   
  8     LINDSAY RICH              26     1:00:31   
  9     STEPHANIE HOMER           26     1:07:14   
 10     JULIE COZAD               26     1:07:52   SOZO'S RACING 
 11     LESLIE PEARMAN            28     1:11:51   

                Female:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     TAMARA ROGERS             34     0:52:13   P2 TRI COED   
  2     CATHY WEBBER              32     0:55:04   
  3     KAREN MONK                34     0:56:34   
  4     EMILY GROVE               34     0:59:00   
  5     MELISSA WATERS            30     0:59:21   
  6     SUSAN DALLAM              33     0:59:59   
  7     MEL JOHNSON               30     1:05:07   
  8     CAROLYN DIRSCHERL         32     1:05:47   
  9     JOY GODBEE                30     1:06:26   
 10     EMILY DORMER              33     1:07:22   
 11     TINA CASSENS              32     1:07:37   
 12     KATHY KIRK                32     1:11:24   
 13     JANE DILLON               32     1:17:40   4-RUNNERS     

                Female:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURA MITCHELL            38     0:49:44   FELL & GOT UP 
  2     TRACI DWORSHAK            37     0:56:24   CRCEMPLOYEE   
  3     INGRID MILLHAUSER         35     1:00:16   P2 TRI GIRLS  
  4     LORI HAMMOND              38     1:04:53   
  5     COLLEEN LONG              36     1:04:54   
  6     LINDA RONAS               36     1:06:39   
  7     LISA HERDELIN-DOHERTY     35     1:10:20   

                Female:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     LAURIE RYAN               44     0:50:23   
  2     SANDY KLOSTER             40     0:54:09   
  3     CARRIE YEAGER             40     0:54:14   
  4     DAYNA NELSON              40     0:54:58   P2 TRI COED   
  5     TERESA TAYLOR             41     0:56:23   
  6     MICKY SIMPSON             44     0:58:11   
  7     TANYA SCHWINDT            40     1:02:34   
  8     DEBBIE THOMAS             43     1:03:05   
  9     SUSAN WICH-RODRIQUEZ      43     1:04:07   TEAM CF       
 10     GLENDA KELLY              40     1:04:53   
 11     RUTH HIATT                41     1:08:51   
 12     MARY JO CAMPBELL          44     1:10:30   
 13     VICKI GRICIUS             43     1:10:54   
 14     SUSAN HART                42     1:12:54   
 15     DIANE CAHALAN             43     1:16:19   
 16     SHARON JOHNSON            41     1:21:19   
 17     KATHY CHARLOT             42     1:26:34   
 18     CHERYL BOYD               44     1:26:53   

                Female:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MICHELE DAVIS             45     0:57:15   
  2     BEATRICE ZURCHER          49     1:02:17   SOZO'S RACING 
  3     SUE LLOYD                 45     1:03:44   
  4     CAROL BILBREY             47     1:08:01   TEAM CF       
  5     DARYLL STEVENS            49     1:08:41   
  6     KRISTY EMERSON            46     1:11:35   

                Female:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     CAROL LYNDELL             53     1:05:32   
  2     ROBIN SATTERWHITE         50     1:07:58   
  3     ZANE MEREDITH             50     1:28:49   

                Female:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  65 - 98 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     MARTHA KINSINGER          67     1:17:01   
 Back to results page