Pikes Peak Road Runners

Colorado Springs, Colorado


    2002 Winter Series IV Black Forest - 10K

           Results Sorted By Age Groups

                  Male Age Groups

                 Male: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Alex Leach                14     0:45:59   Sand Creek    
  2     Daniell Leipply           14     0:48:28   Mesa Ridge    
  3     Kyle Robinson             14     0:50:43   Woodland Park 
  4     Chase Hudson              14     0:55:24   Sand Creek    
  5     Alexander Fenaughty       12     1:08:27   
  6     Andrew Dude               13     1:14:33   

                Male:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Levi Brathall             18     0:34:51   Wasson        
  2     Curtis Larimer            15     0:37:01   
  3     David Olson               17     0:37:37   Lewis Palmer  
  4     Chris Livingston          16     0:38:28   Elizabeth HS  
  5     David Steffes             17     0:39:27   Lewis Palmer  
  6     Andrew Abedlla            15     0:40:19   Falcon        
  7     Andrew Shahan             16     0:42:31   Lewis Palmer  
  8     Jason Walker              17     0:44:10   
  9     Colin Lyons               15     0:44:51   Elizabeth HS  
 10     Andrew Tinsley            15     0:45:16   Sand Creek    
 11     Major Sizemore            16     0:46:43   Mesa Ridge    
 12     Justin Armstrong          16     0:49:03   Lewis Palmer  
 13     David Riddle              15     0:49:30   Sand Creek    
 14     Larry Serrone             15     0:51:21   Mesa Ridge    
 15     Sam Waltemeyer            15     0:52:16   Sand Creek    
 16     Josh Folger               16     0:52:19   Elizabeth HS  
 17     Justin Villere            17     0:54:13   Lewis Palmer  
 18     Ryan Hannigan             18     0:54:29   Cheyenne Mtn  
 19     Nathan Faith              15     0:57:27   Sand Creek    
 20     Justin Kirby              15     1:03:42   Sand Creek    
 21     Nick Jensen               15     1:36:33   Liberty       

                Male:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Michael Storrar           24     1:04:41   

                Male:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Marc Johnson              25     0:39:56   
  2     Doug Herebic              27     0:43:19   
  3     Casey McCarthy            29     0:44:16   
  4     Jason Hill                26     0:52:14   
  5     Eric Bauer                29     0:53:27   Sand Creek    
  6     Kyle Whitney              27     0:53:56   
  7     Christopher Sartin        29     0:59:06   
  8     Eric Williams             27     1:00:01   

                Male:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Lon Thurman               33     0:41:51   
  2     Jim Lee                   32     0:43:57   
  3     Scott Hoftiezer           31     0:45:13   
  4     Rich Field                33     0:45:18   Clydesdale    
  5     Chad Skaggs               32     0:46:03   
  6     Jonathan Veteto           31     0:48:50   
  7     Wes Thurman               30     0:49:47   
  8     Eric Owen                 32     1:08:37   Clydesdale    

                Male:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Matt Barron               35     0:42:41   CSFD          
  2     Tom Roemer                37     0:45:52   
  3     Tim Figge                 39     0:46:08   
  4     Mark Walker               36     0:48:03   
  5     Chief Reno                39     0:50:50   
  6     Carl Olson                39     0:51:07   
  7     Andrew Wilson             35     0:52:44   
  8     Noel Zamot                36     0:58:45   
  9     Garnet Coone              36     1:19:31   YMCA          

                Male:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Bob Snyder                43     0:46:21   
  2     John Graber               41     0:53:16   CSFD          
  3     Doug Howell               42     1:03:08   
  4     Eric Kemp                 40     1:03:59   

                Male:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Woodstock Noleen          46     0:41:58   Moon Valley HS
  2     Eric Enger                48     0:45:25   
  3     Brian Sweeney             46     0:46:28   
  4     Anthony Abdella           47     0:48:07   
  5     Don Byers                 46     0:52:41   
  6     Tom Garduno               48     0:55:06   
  7     Bob Whitney               48     0:55:25   
  8     Dave Vendenberg           49     0:57:07   
  9     Mike Olson                45     0:58:29   
 10     Skip Arms                 48     1:02:06   Huff & Puff   
 11     William Overton           46     1:02:25   Clydesdale    
 12     Ed Hettler                45     1:06:06   Clydesdale    
 13     Jeff Lee                  45     1:06:59   Clydesdale    
 14     Dave Sorenson             47     1:08:18   Clydesdale    
 15     George Gregg              49     1:10:47   
 16     Ed Gleason                46     1:14:40   
 17     Joe Serrone               48     1:27:17   Mesa Ridge    

                Male:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Ken Folger                52     0:42:48   
  2     James Robinson            50     0:47:28   
  3     Lucien Shelton            52     0:49:25   Clydesdale    
  4     Harry Doyle               53     0:51:29   Road Toads    
  5     Pat Drayton               53     0:52:48   
  6     Eric Mullins              53     0:55:23   
  7     Pete Olejnik              53     0:55:37   Clydesdale    
  8     Alan Johnson              53     0:56:33   
  9     Bob Mutu                  53     0:56:42   
 10     Erik Carlson              54     0:59:48   Road Toads    
 11     Les Lundin                52     1:00:48   
 12     Jim Lanyon                50     1:03:16   
 13     Ron Garcia                51     1:09:56   
 14     Kelly Dude                52     1:14:34   
 15     Michael Lehan             51     1:20:17   

                Male:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Darrell Weaver            55     0:53:47   Road Toads    
  2     Tom Sayers                55     0:54:12   
  3     Doug Porter               59     1:00:24   
  4     Jack Airlie               57     1:01:32   
  5     Steve McDermett           57     1:05:24   
  6     Bob Wenom                 57     1:20:34   
  7     Brad Breland              55     1:20:57   Road Toads    

                Male:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Glen Ash                  64     0:50:19   
  2     Jim Lantry                60     0:51:41   
  3     Jon Epperson              64     0:55:52   
  4     Jim Umphrey               62     0:58:07   
  5     Ellis Joseph              63     1:07:05   

                Male:  65 - 69 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Dave Balzer               65     1:00:37   Senior        
  2     Denver Wood               69     1:14:58   Senior        
  3     Bobby Hammett             68     1:18:03   Senior        

                Male:  70 - 74 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Male:  75 - 79 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Bill Larson               77     1:20:31   Senior        

                Male:  80 - 84 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Male:  85 - 89 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Male:  90 - 99 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

------------------------------------------------------------

                 Female Age Groups

                 Female: 0 - 14 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Jennifer Bremser          11     0:49:46   
  2     Amanda Eno                11     1:37:36   Harrison      

                Female:  15 - 19 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Breanna Berry             18     0:45:21   Canon City    
  2     Rebecca Munger            16     0:48:35   Lewis Palmer  
  3     Katrina McGuire           17     0:52:26   Canon City    
  4     Sandy Russell             16     0:55:36   Cheyenne Mtn  
  5     Laura Martinez            15     0:55:52   Lewis Palmer  
  6     Tara Hettler              17     0:55:52   Lewis Palmer  
  7     Jessica Powley            16     0:57:40   Canon City    
  8     Robin Tilley              15     1:19:41   Mesa Ridge    
  9     Michelle Tweed            17     1:27:16   Mesa Ridge    

                Female:  20 - 24 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Davonne Johnson           23     0:54:51   
  2     Alyson Powell             24     0:56:28   Sand Creek    
  3     Laura Carlson             22     0:59:44   Road Toads    
  4     Heather Stites            23     1:01:37   
  5     Katie Roecker             23     1:01:40   Sand Creek    
  6     Melissa Lee               21     1:06:57   
  7     Marina McCreight          24     1:16:10   

                Female:  25 - 29 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Melissa Svarc             26     0:56:28   
  2     Megan Williams            26     1:00:04   
  3     Terah Huber               26     1:19:01   
  4     Tamara Weitz              25     1:19:02   

                Female:  30 - 34 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Amy Cope                  32     0:43:32   
  2     Sandie Hubbard            34     0:45:26   
  3     Daiva Cooper              30     1:05:09   
  4     Berri Cockrell            34     1:07:29   
  5     Denise Scarbrough         30     1:16:07   
  6     Laura Maresca             32     1:22:44   
  7     Melisa Johnson            30     1:37:58   Harrison      

                Female:  35 - 39 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Anne Akers-Lewis          38     0:56:39   
  2     Kari Miller               37     0:57:11   
  3     Melanie Dries             37     0:58:34   
  4     Diane Zamot               36     0:58:45   
  5     Brenda Wolfe              38     1:00:46   
  6     Janie Anderson            38     1:02:08   Huff & Puff   
  7     Karen Gerhard             38     1:06:06   
  8     Darlene Coone             37     1:10:38   YMCA          
  9     Marilyn Goodloe           39     1:13:09   

                Female:  40 - 44 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Mary Williams             43     0:50:59   
  2     Dayna Nelson              41     0:51:33   
  3     Glenda Kelly              40     0:55:22   Huff & Puff   
  4     Grace Egan                42     0:58:54   
  5     Diane Elwer               41     1:02:34   
  6     Julie Moscoso             41     1:06:53   
  7     Tish Olszewski            40     1:07:20   Huff & Puff   
  8     Maria Carlin              40     1:19:59   

                Female:  45 - 49 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Susan Kaklikian           46     0:48:15   
  2     Micky Simpson             45     0:55:14   
  3     Beatrice Zurcher          49     0:59:05   
  4     Kristine Peterson         49     0:59:42   
  5     Nettie Rosenthal          46     1:05:01   
  6     Ann Ervin                 45     1:06:09   
  7     Jane Christman            45     1:06:24   
  8     Carol Wenom               48     1:13:51   
  9     Deb Hadley                45     1:15:17   
 10     Brenda Cowell             46     1:16:38   
 11     Brenda DeMars             49     1:18:33   Athena        
 12     Dorothy Bodensky          49     1:20:14   
 13     Linda Reed                47     1:26:28   

                Female:  50 - 54 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Kathy Letner              50     1:02:41   
  2     Molly Hackman             51     1:03:22   Road Toads    
  3     Kathy Porter              54     1:06:01   
  4     Zane Meredith             51     1:11:54   
  5     Kathie Fallon             52     2:07:07   

                Female:  55 - 59 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Martina Ritchie           56     1:14:02   
  2     Peggy Schroder            57     1:22:34   

                Female:  60 - 64 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Beth Bryant               61     1:20:04   
  2     Susan Epperson            60     1:25:05   

                Female:  65 - 69 
Place   Name                      Age    Time      Team
  1     Julie Foster              65     1:38:02   Senior        

                Female:  70 - 74 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  75 - 79 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  80 - 84 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  85 - 89 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.

                Female:  90 - 99 
Place   Name                      Age    Time      Team
No finishers in this age group.
 Back to results page