Fall Series Results After 3 Races                               
                                           Age Groups                                          

----------------------------------------------------------------------

                                             F15-19                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Nina Florek           19  Colorado Springs  CO  0:22:02  0:30:35  0:43:28   1:36:05  
   2   Elena Phillips        17  Monument          CO  0:28:30  0:41:10  0:53:50   2:03:30  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Kendall Accetta       19  Colorado Springs  CO  0:20:43                             
       Lizzie Blaschke       18  Littleton         CO           0:32:58                    
       Naomi Bram            19  Colorado Springs  CO  0:24:42                             
       Cameron Richter       15  Colorado Springs  CO           0:35:57  0:49:41           
       Paige Richter         18  Colorado Springs  CO           0:43:57                    

----------------------------------------------------------------------

                                             F20-29                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Mary Rudolph          20  Colorado Springs  CO  0:23:16  0:34:15  0:43:50   1:41:21  
   2   Sydney Wegner         26  Colorado Springs  CO  0:28:25  0:40:41  0:52:28   2:01:34  
   3   Sarah Kelecy          27  Colorado Springs  CO  0:28:26  0:35:05  1:08:16   2:11:47  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Sonja Catano          28  Colorado Springs  CO           0:26:15  0:34:06           
       Jessica Dominguez     27  Colorado Springs  CO  0:23:40           0:45:29           
       Emily Dwyer           20  Colorado Springs  CO  0:19:14           0:34:07           
       Megan Koch            20  Highlands Ranch   CO  0:21:42           0:40:01           
       Lauren Rowell         25  Colorado Springs  CO                    0:42:05           
       Kristen St Pierre     28  Colorado Springs  CO  0:24:10                             
       Kayla Zowada          28  Colorado Springs  CO  0:25:46  0:39:26                    

----------------------------------------------------------------------

                                             F30-39                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Erin Ladendorf        35  Pueblo            CO  0:23:15  0:32:03  0:41:09   1:36:27  
   2   Jaclyn Roberson       39  Colorado Springs  CO  0:23:54  0:32:53  0:45:06   1:41:53  
   3   Cynthia Valdez        32  Colorado Springs  CO  0:24:29  0:35:23  0:43:38   1:43:30  
   4   Renee Robinson        35  Colorado Springs  CO  0:27:03  0:36:43  0:49:28   1:53:14  
   5   Ana Belen Hertel      33  Colorado Springs  CO  0:26:15  0:35:37  0:52:42   1:54:34  
   6   Maggie Vail           32  Colorado Springs  CO  0:29:09  0:40:12  0:54:43   2:04:04  
   7   Anne Han              32  Colorado Springs  CO  0:29:22  0:42:22  0:53:15   2:04:59  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Kaylen Adragna        30  Colorado Springs  CO  0:19:27                             
       Gina Baldoni-Rus      39  Colorado Springs  CO                    0:49:08           
       Renee Cockrell        36  Colorado Springs  CO           0:39:10  0:57:57           
       Erin Eleuterio        39  Monument          CO  0:31:49                             
       Natalie Elzinga       36  Colorado Springs  CO  0:29:08  0:40:12                    
       Delilah Haas          35  Colorado Springs  CO  0:29:13                             
       Beth Henson           34  Colorado Springs  CO  0:40:52                             
       Michaela Logan        39  Colorado Springs  CO  0:31:16           0:56:16           
       Lisa Olson            35  Colorado Springs  CO  0:36:29  0:53:22                    
       Kristi Sieben         35  USAFA             CO  0:29:26           0:58:38           
       Megan Stimpson        36  Colorado Springs  CO                    0:47:22           
       Katie Teisher         37  Old Colorado City CO  0:28:16  0:38:33                    

----------------------------------------------------------------------

                                             F40-49                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Nicole Odell          44  Colorado Springs  CO  0:23:56  0:33:34  0:44:10   1:41:40  
   2   Emily Batson          43  Colorado Springs  CO  0:24:41  0:34:42  0:45:51   1:45:14  
   3   Regina Webb           44  Pueblo            CO  0:24:42  0:33:11  0:47:59   1:45:52  
   4   Lindsay Cavner        45  Colorado Springs  CO  0:29:30  0:40:22  0:52:15   2:02:07  
   5   Jennifer Richter      47  Colorado Springs  CO  0:28:00  0:41:03  0:53:47   2:02:50  
   6   Susan Baldwin         49  Colorado Springs  CO  0:31:15  0:43:27  1:06:15   2:20:57  
   7   Kele Yake             41  Colorado Springs  CO  0:33:53  0:45:42  1:02:45   2:22:20  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Dawn Boden            47  Colorado Springs  CO  0:28:14  0:39:44                    
       Amy Brake             41  Colorado Springs  CO  0:29:37  0:39:40                    
       Nichole Burrows       43  Colorado Springs  CO  0:26:17           0:50:42           
       Roxanne Green         44  Colorado Springs  CO  0:29:26                             
       Marion Hourdequin     48  Colorado Springs  CO                    0:47:04           
       Gina Hudson           45  Pueblo            CO                    0:50:39           
       Jen Jardeleza         43  Colorado Springs  CO           0:37:45  0:51:49           
       Amanda Kozak          40  Colorado Springs  CO  0:39:04  0:54:12                    
       Catherine Moravec     47  Colorado Springs  CO                    0:56:53           
       Alicia Oaks           45  Colorado Springs  CO  0:26:42           0:52:35           
       Kristin Penn          48  Colorado Springs  CO  0:26:41                             
       Stephanie Thompson    42  Colorado Springs  CO           0:38:02                    
       Jaclyn Wesley         40  Castle Rock       CO           0:39:39                    
       Elizabeth Wilde       40  Colorado Springs  CO  0:34:54                             

----------------------------------------------------------------------

                                             F50-59                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Chris Florek          52  Colorado Springs  CO  0:23:40  0:33:09  0:45:23   1:42:12  
   2   Peggy Oreskovich      57  Pueblo            CO  0:24:34  0:33:45  0:46:16   1:44:35  
   3   Mary Pompeii          53  Colorado Springs  CO  0:26:27  0:36:09  0:46:41   1:49:17  
   4   Teri Buchanan         57  Colorado Springs  CO  0:25:51  0:37:27  0:48:09   1:51:27  
   5   Jane Murtha           57  Pueblo West       CO  0:26:31  0:35:34  0:50:20   1:52:25  
   6   Kera Lewis            57  Colorado Springs  CO  0:26:15  0:36:35  0:50:11   1:53:01  
   7   Audrey Hall           51  Colorado Springs  CO  0:26:12  0:37:40  0:50:16   1:54:08  
   8   Madeline Tormoen      58  Colorado Springs  CO  0:26:57  0:37:03  0:50:20   1:54:20  
   9   Dee Emricson          52  Colorado Springs  CO  0:26:28  0:37:52  0:50:13   1:54:33  
  10   Denise Thomas         57  Colorado Springs  CO  0:28:19  0:40:37  0:51:36   2:00:32  
  11   Carolyn Birchfield    55  Colorado Springs  CO  0:29:47  0:39:31  0:57:09   2:06:27  
  12   Jeanette Kuritar      51  Colorado Springs  CO  0:35:18  0:50:47  1:15:27   2:41:32  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Lita Abbarno          59  Peyton            CO           0:45:49  1:04:31           
       Kimberly Adams-Short  52  Colorado Springs  CO  0:31:23                             
       Stephanie Atencio     52  Colorado Springs  CO  0:31:33  0:42:05                    
       Toni DeMott           50  Colorado Springs  CO  0:30:27  0:42:38                    
       Laura Jueschke        54  Colorado Springs  CO  0:34:17                             
       Aysen Kara            56  Colorado Springs  CO  0:27:40           0:50:24           
       Diane Kelsay          56  Monument          CO  0:29:40           0:52:23           
       Mary Toman            57  Colorado Springs  CO                    0:52:43           

----------------------------------------------------------------------

                                             F60-69                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Carol Breglio         60  Colorado Springs  CO  0:26:52  0:36:54  0:48:36   1:52:22  
   2   Bridget Eller         60  Colorado Springs  CO  0:28:06  0:38:37  0:50:54   1:57:37  
   3   Lori Hawkins          60  Colorado Springs  CO  0:30:36  0:42:25  0:57:21   2:10:22  
   4   Deborah Baumann       60  Colorado Springs  CO  0:33:32  0:45:55  1:02:53   2:22:20  
   5   Becky Wegner          63  Colorado Springs  CO  0:34:13  0:49:56  1:08:43   2:32:52  
   6   Peggy McAfee          66  Colorado Springs  CO  0:52:32  0:55:24  1:17:28   3:05:24  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Janis Cross           61  Colorado Springs  CO  0:33:11                             
       Carol Williams        65  Franktown         CO  0:31:48                             

----------------------------------------------------------------------

                                             M15-19                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Max Saliman           19  Colorado Springs  CO  0:16:33  0:23:22  0:30:38   1:10:33  
   2   Henry Taylor          17  Monument          CO  0:16:38  0:24:02  0:30:38   1:11:18  
   3   Aiden Walker          16  Colorado Springs  CO  0:18:21  0:26:12  0:34:04   1:18:37  
   4   Joe Jardeleza         16  Colorado Springs  CO  0:19:36  0:28:57  0:36:45   1:25:18  

----------------------------------------------------------------------

                                             M20-29                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Jarrett Eller         25  Monument          CO  0:16:14  0:23:27  0:30:10   1:09:51  
   2   Paul Olsen            21  Colorado Springs  CO  0:16:12  0:23:15  0:30:26   1:09:53  
   3   Sean Rimmer           28  Colorado Springs  CO  0:19:01  0:27:12  0:33:34   1:19:47  
   4   Aaron Lubelski        27  Colorado Springs  CO  0:21:10  0:30:15  0:37:51   1:29:16  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Alexander Fernandez   20  Monument          CO  0:17:47           0:31:29           
       Ben Gellman           20  Colorado Springs  CO  0:18:20  0:23:37                    
       Ross Lippe            23  Colorado Springs  CO           0:25:18                    
       Robert Schenk         24  Colorado Springs  CO           0:30:00                    
       Peter Tonsits         25  Colorado Springs  CO           0:29:41                    
       Michael Zowada        28  Colorado Springs  CO  0:27:45  0:39:36                    

----------------------------------------------------------------------

                                             M30-39                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Vitaly Stepanov       38  Colorado Springs  CO  0:16:21  0:23:05  0:29:14   1:08:40  
   2   Cory Rose             33  Pueblo            CO  0:17:29  0:24:22  0:32:09   1:14:00  
   3   Joel Dagnillo         38  Colorado Springs  CO  0:20:01  0:28:27  0:37:13   1:25:41  
   4   John Mohr             38  Colorado Springs  CO  0:21:32  0:30:54  0:38:53   1:31:19  
   5   Roland Brodeur        33  Colorado Springs  CO  0:21:09  0:31:26  0:39:27   1:32:02  
   6   Joe Eichholz          38  Colorado Springs  CO  0:21:08  0:29:56  0:41:03   1:32:07  
   7   Joe Rozak             39  Colorado Springs  CO  0:21:33  0:30:17  0:41:19   1:33:09  
   8   Adam Haas             39  Colorado Springs  CO  0:22:15  0:31:03  0:41:15   1:34:33  
   9   Bruce Robinson        38  Colorado Springs  CO  0:24:20  0:34:31  0:46:46   1:45:37  
  10   Joshua Thomas         38  Colorado Springs  CO  0:27:02  0:38:06  0:48:49   1:53:57  
  11   Erik Ritch            36  Colorado Springs  CO  0:32:10  0:45:06  1:04:26   2:21:42  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Kyle Anibas           32  Colorado Springs  CO           0:24:44                    
       Christopher Dougherty 34  Colorado Springs  CO  0:27:37  0:38:03                    
       Daniel Kitchie        36  Colorado Springs  CO                    0:44:41           
       Daniel Klausmeier     36  Colorado Springs  CO           0:33:11                    
       Alex Nichols          35  Colorado Springs  CO  0:16:18           0:28:46           
       Jordan Ricks          37  Woodland Park     CO           0:27:38                    
       Aaron Smela           37  Colorado Springs  CO           0:31:09                    
       Erminio Velasquez     39  Colorado Springs  CO  0:27:04                             

----------------------------------------------------------------------

                                             M40-49                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Marc Johnson          43  Monument          CO  0:16:57  0:23:39  0:29:41   1:10:17  
   2   Keith Henry           43  Manitou Springs   CO  0:18:15  0:25:21  0:32:27   1:16:03  
   3   Wes Thurman           48  Colorado Springs  CO  0:19:26  0:26:34  0:34:08   1:20:08  
   4   Brian Kates           49  Colorado Springs  CO  0:19:53  0:27:59  0:35:46   1:23:38  
   5   David Martinez        47  Colorado Springs  CO  0:19:58  0:27:51  0:39:07   1:26:56  
   6   Tim Jardeleza         43  Colorado Springs  CO  0:21:18  0:29:56  0:38:55   1:30:09  
   7   Adam Hertel           40  Colorado Springs  CO  0:22:52  0:33:21  0:43:33   1:39:46  
   8   Brandon Eleuterio     41  Monument          CO  0:24:03  0:33:51  0:42:53   1:40:47  
   9   Neil Lees             44  Colorado Springs  CO  0:23:36  0:32:45  0:49:38   1:45:59  
  10   Kristofr Morgan       44  Colorado Springs  CO  0:25:50  0:36:38  0:46:14   1:48:42  
  11   Robert Moose          49  Colorado Springs  CO  0:25:23  0:34:43  0:49:04   1:49:10  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Cody Cook             44  Colorado Springs  CO  0:18:41           0:33:36           
       Ross Hadley           49  Peyton            CO  0:23:30                             
       Chad Holderbaum       40  Colorado Springs  CO  0:19:31           0:35:31           
       George Rus            43  Colorado Springs  CO                    0:41:44           
       Reginald Short        49  Colorado Springs  CO  0:24:19                             
       Keith Smith           43  Pueblo            CO  0:28:52                             
       Jon Teisher           45  Old Colorado City CO  0:19:47  0:27:28                    

----------------------------------------------------------------------

                                             M50-59                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Brett Wilson          52  Colorado Springs  CO  0:19:00  0:26:24  0:33:26   1:18:50  
   2   David Kuritar         53  Colorado Springs  CO  0:19:55  0:27:47  0:35:21   1:23:03  
   3   Robbie Keyser         52  Colorado Springs  CO  0:21:16  0:30:00  0:37:09   1:28:25  
   4   Scott Callahan        51  Colorado Springs  CO  0:21:27  0:29:56  0:37:05   1:28:28  
   5   David Bloomfield      50  Colorado Springs  CO  0:22:18  0:31:43  0:39:57   1:33:58  
   6   Todd Williams         55  Colorado Springs  CO  0:21:55  0:31:00  0:41:07   1:34:02  
   7   Michael Everson       56  Colorado Springs  CO  0:22:51  0:32:11  0:41:13   1:36:15  
   8   John Sacco            52  Colorado Springs  CO  0:23:51  0:33:49  0:43:43   1:41:23  
   9   Rudy Wencl            56  Colorado Springs  CO  0:25:12  0:35:16  0:46:51   1:47:19  
  10   Jim Rudolph           58  Colorado Springs  CO  0:24:51  0:35:03  0:47:46   1:47:40  
  11   Brice Baldwin         54  Colorado Springs  CO  0:26:27  0:37:54  0:50:24   1:54:45  
  12   Peter A. Tonsits      58  Colorado Springs  CO  0:28:13  0:38:36  0:49:03   1:55:52  
  13   Tom Mullenaux         54  Colorado Springs  CO  0:28:39  0:38:11  0:50:25   1:57:15  
  14   Walter Roy            53  Colorado Springs  CO  0:31:10  0:43:01  0:54:57   2:09:08  
  15   Greg Norman           54  Colorado Springs  CO  0:32:25  0:43:00  0:54:57   2:10:22  
  16   Larry Herr            50  Colorado Springs  CO  0:30:13  0:41:04  1:02:06   2:13:23  
  17   Richard Emond         58  Canon City        CO  1:01:06  1:19:22  1:48:11   4:08:39  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Bob Bodor             54  Manitou Springs   CO                    0:43:33           
       David Havlick         55  Colorado Springs  CO                    0:37:42           
       Rory Lewis            59  Colorado Springs  CO                    1:02:04           
       Patrick Morris        51  Colorado Springs  CO           0:33:35  0:45:16           
       Patrick Murphy        50  Colorado Springs  CO  0:28:39                             
       Shawn Sturm           53  Colorado Springs  CO  0:24:26  0:35:09                    

----------------------------------------------------------------------

                                             M60-69                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Mark Tatum            60  Colorado Springs  CO  0:19:56  0:26:18  0:33:24   1:19:38  
   2   Michael Schenk        67  Colorado Springs  CO  0:24:36  0:34:56  0:46:08   1:45:40  
   3   Joel Gibson           61  Colorado Springs  CO  0:26:19  0:37:22  0:50:25   1:54:06  
   4   Eric Thomas           65  Colorado Springs  CO  0:27:33  0:36:29  0:50:37   1:54:39  
   5   Jim English           66  Colorado Springs  CO  0:28:03  0:39:11  0:51:22   1:58:36  
   6   Phil Goulding         69  Colorado Springs  CO  0:29:11  0:40:01  0:53:52   2:03:04  
   7   Patrick Sullivan      68  Colorado Springs  CO  0:29:07  0:41:20  0:53:15   2:03:42  
   8   Marcus Beyerle        68  Colorado Springs  CO  0:30:05  0:41:36  0:52:34   2:04:15  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Luke Cammack          67  Colorado Springs  CO  0:29:33           0:53:00           
       Craig Hayes           68  Colorado Springs  CO  0:22:56           0:44:17           
       Jim Newton            63  Colorado Springs  CO  0:27:28  0:39:01                    
       Kevin Shaw            60  Colorado Springs  CO  0:27:13  0:37:39                    
       Tony Wolusky          62  Calhan            CO  0:34:28           1:02:08           

----------------------------------------------------------------------

                                             M70-79                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Bernie Redlinger      70  Colorado Springs  CO  0:23:59  0:32:53  0:44:27   1:41:19  
   2   John Sudduth          70  Colorado Springs  CO  0:24:38  0:33:26  0:43:46   1:41:50  
   3   Stephen Sager         73  Colorado Springs  CO  0:27:40  0:39:29  0:51:07   1:58:16  
   4   Darrell Weaver        74  Colorado Springs  CO  0:29:23  0:41:48  0:56:00   2:07:11  
   5   Vance Hewuse          74  Colorado Springs  CO  0:37:45  0:54:49  1:06:26   2:39:00  


The following runners missed at least one race in the series

       Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute             Team
       Jim Beckenhaupt       73  Colorado Springs  CO  0:30:04  0:43:00                    

----------------------------------------------------------------------

                                             M80-89                                            

                                                                                   Series
Place  Name                 Age  City              St   BCreek    NMVP     Ute      Time   Team
   1   Glen Ash              83  Colorado Springs  CO  0:33:57  0:48:58  1:11:10   2:34:05